Užijte si cyklotoulky naplno, ať už jste kdekoliv

Ilustrační foto: archiv

DOLNÍ POBEROUNÍ – Léto je v plném proudu. Pokud byste rádi vyrazili na kolo a nevíte kam, máme pro vás tři tipy na výlety. A přidáváme i radu, co si před jízdou zkontrolovat.

 

TIP číslo 1: Z Berouna do Zdic 

Nenáročná trasa kolem Litavky, délka 10 km (tam), součást trasy Po stopách českých králů 

Je možné vyjet od nádraží v Berouně, kde se hned můžete občerstvit v pivovaru Berounský medvěd, a pojedete v podstatě celou cestu podél Litavky směrem na Králův Dvůr a Popovice. Tady jsou tři malebné rybníčky. Můžete skončit ve Zdicích a dojet zpátky (lze použít i vlak), nebo se dá pokračovat až k hradům Točník a Žebrák.  


TIP číslo 2: Z Letů do Kytína
 

Začátek trasy náročný, délka 13 km (tam), částečně po hřebenovce a trase č. 8129 

V Letech za viaduktem musíte vyjet strmě lesem na Hvíždinec a pak na Skalku, kde je překrásný barokní areál i občerstvení. Po hřebenovce se pak dostanete až do Kytína, tady můžete navštívit pivovar s restaurací. Zpět můžete buď stejnou cestou, nebo přes Halouny, třeba k vyhlášené restauraci U Zrzavého paviána. Pokud si chcete trasu prodloužit, dá se jet až na Vižinu, do Všeradic, kde se občerstvíte v pivovaru, nebo do Hostomic kolem vojenské základny. 

Do Brd se dá též vyjet cyklobusem z Dobřichovic do Mníšku, Černolic nebo až do Kytína. 


TIP číslo 3: Z Mníšku pod Brdy do Dobříše
 

Středně náročná trasa, délka 20 km (tam), po trasách 8130, 8131 a 308 

Z Mníšku pod Brdy (kam nás může dovézt cyklobus) se vydáme směr Chouzavá (cestou je pěkná zvonička) a Voznice, je to téměř po rovině. Mírné stoupání nás zavede na Knížecí Studánky (studánka tu opravdu je). Zatímco slabší naberou síly, zdatnější cyklisté se mohou vydat ještě na vrch Stožec. Ze Studánek se pak dostanete po trase č. 308 do Dobříše. Výlet lze zakončit návštěvou krásného zámku se zahradou.  


Rady odborníka Miroslava Nepraše z firmy Cyclestar, s. r. o., Radotín
 

Jak často by měl probíhat servis kola?
Před každým nasednutím je třeba zkontrolovat hlavně brzdy, řetězovou linku na místě s klasickou přehazovačkou, převody nejmenší/největší, zda řetěz nespadne např. do výpletu a jestli nepotřebuje namazat. Životnost řetězu bývá cca 1 200 km, později ničí kazetu a kliky a zvyšuje náklady na opravu. Neprofesionální cyklisté běžně jezdí na servis jednou za rok až dva roky. Nedělají to ale všichni a třeba po pěti letech používání jsou některá kola zatuhlá a opotřebovaná (řetězová linka, vidlice, brzdový systém) na šrot a majitel si jde zpravidla koupit nové kolo.   

Co si na kolo vzít s sebou?
Zarážku do třmenu hydraulické brzdy, hustilku, tenké rukavice, kvalitní duši/lepení, lehké plastové montpáky, pokud jedu odpoledne, pak pro jistotu osvětlení, základní sadu imbusů 4-5-6-8 třeba pro případ nouzového odstavení funkce brzdy. 

Co doporučujete před jízdou?
Doporučuji prostudovat, kde je na trase nejbližší servis kol. 

 

ANKETA: Jezdíte po cyklostezkách? 

Petr Hampl, Dobřichovice: Po cyklostezkách skoro nejezdím, jsem silničář, takže brázdím pouze silnice v okolí. Nejraději jedu třeba do Nižboru přes Svatý Jan pod Skalou nebo do Hostomic a dál, podle chuti a času. 

Martin Suk, Zadní Třebaň: Cyklostezky jsou peklo na zemi, hlavně v exponovaných časech. Doporučuji se jim vyhýbat, a když už, tak jet brzy dopoledne. Pokud si chce někdo v pohodě zajezdit, musí tam, kde nejsou hospody a stánky. Odlehlé okresní silnice, lesní cesty mimo turistické trasy a centra. 

Martin Štorek, Kola – sport Řevnice: Trasa podél Berounky je pěkná, ale dá se doporučit pouze ráno, tak do sedmé hodiny. Pak už to bývá trochu nebezpečné. V okolí se dá jezdit všude, záleží na fyzičce a technických schopnostech. Pokud někomu nevadí kopce, může do Brd, nabízejí nejrůznější terény pro všechny kategorie jezdců. A až vás omrzí Hřebeny, můžete do bývalého vojenského újezdu, tam se dá i zabloudit.(smích) 

David Kryštof Horyna, SK Zahořany: Jezdím do Brd, nejlepší je hřebenovka z Černolic na Studený vrch nebo trasa z Mníšku na Dobříš přes Kytín a Knížecí studánky.