Ultralehké balony rozzářily modrou oblohu

LETY – Nádherné počasí provázelo soutěžní lety ultralehkých balonů, která se konala 6. až 9. září v Letech. Prvního ročníku mezinárodní soutěže se účastnili piloti z Anglie a ČR. Celkovým vítězem se stal český pilot Pavel Pihrt, který převzal hlavní cenu z rukou starostky Letů Báry Tesařové a pana senátora Jiřího Oberfalzera. Nejvíce zaujaly vzlety balonů z letovského fotbalového hřiště, které přilákaly stovky diváků.

Ultralehké balony jsou velmi mladá letecká disciplína, vždyť v ČR máme zatím jen 5 Ul balonů a jen 10 pilotů. Publikum v Letech překvapila nejen obří velikost plášťů horkovzdušných balonů a samotná příprava, ale především neobvyklá sedátka Ul balonů, ve kterých odvážní muži vzlétali.

Místní vítali zahraniční piloty velmi srdečně

Ul balon je objemem menší než klasický balon, proto také létá nízko a na kratší vzdálenost. Možná někteří z vás zaznamenali těsně nad svým domem „neobvyklý stroj“. Celé rodiny se sbíhaly, když přistál na louce blízko jejich domu. Jaké bylo překvapení pilotů, že v Čechách mluví plynně anglicky již malé děti. Vstřícnost, ochota pomoci a komunikativnost místních obyvatel je pro ně jedním z důvodů, proč se již nyní těší na ročník příští.

Soutěžní disciplíny s mezinárodní účastí

Piloty z Anglie (Tony Shields, David Head, Simone Church) a dva české piloty (Pavel Pihrt a Jaroslav Peldřimovský) čekaly čtyři dny a čtyři soutěžní disciplíny.

Vítězem závodu v honu na lišku se stal Pavel Pihrt, let na nejdelší vzdálenost vyhrál anglický pilot Tony Shields, v závodě na nejkratší vzdálenost zvítězil anglický pilot David Head a let na cíl nejlépe zvládl český pilot, celkový vítěz Pavel Pihrt.

Let balonem mohl vyzkoušet každý

Štastlivci, kteří se účastnili slavnostního vyhlášení vítězů v Pivotelu MMX, si mohli prohlédnout zajímavé letecké modely a drony nebo s dětmi vymalovat „letecký“ perníček, ale hlavně vyhrát podvečerní tréninkový vzlet na laně z fotbalového hřiště Lety a ochutnat tak, jak profesionálové stoupají k výškám.

Poděkování patří organizátorovi balony.cz a dále partnerům soutěže Loterijní společnosti Korunka, Orlen, Pivotelu MMX a Krtkovu světu. Za podporu dále obci Lety, fotbalistům FK Lety a dobrovolníkům z obcí okolo Berounky.