Trabanty „světoběžníky“ najdete za kopcem

Foto: Pavla Nováčková

Nastávající víkend máte letos poslední šanci navštívit unikátní výstavu. Hrdinami jsou žluté trabanty, ve kterých Dan Přibáň během devíti let spolu s kamarády procestoval čtyři kontinenty.
Muzeum zachycující tuto unikátní výpravu se nachází za kopcem v Nové Vsi pod Pleší. A navštívit ho můžete už jen tento měsíc, tedy v říjnu.

Z médií známé trabanty najdete zaparkované v někdejší samoobsluze u hlavní silnice, na tuto jedinečnou expozici byla přebudována před dvěma lety. Už z dálky na ni upozorňuje žlutý trabant zaparkovaný na střeše domu. Originální prdící smrdící trabanty, jak Přibáň vozy nazývá, se tak po strastiplných cestách světem vrátily do míst, odkud v minulosti vyrážely na dobrodružné expedice. Nedaleko se totiž nachází dílna hlavního automechanika a duchovního otce muzea Miloslava Fouknera. Ten v něm pro změnu zaparkoval svého fialového závodního trabanta, s nímž dlouhé roky soutěžil.

Když vejdete dovnitř, ocitnete se rázem v jiném světě. Stroje jsou umístěny v kulisách připomínajících například africkou poušť s pyramidami nebo prales. Procházíte mezi nimi a stovkami nádherných fotografií z jednotlivých výprav. Navíc je tu i simulátor trabantu s obrazovkou a originálními sedačkami. Zaboříte-li se do nich, promítne se vám před očima sestřih nejlepších záběrů z čelních kamer. Na chvilku se tak můžete stát jedním z devatenácti členů expedice, kteří projeli Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii.

„Seděli jsme v hospodě a plánovali cestu. Dokonalou cestu. Přejedeme Afriku Land Roverem, světla na střeše, mapa na kapotě a oblaka prachu ve zpětném zrcátku… Přes celý černý kontinent, od severu k jihu. Skvělý plán. Když byl hotov, ukázalo se, že má trhlinu: Nemáme Land Rovera ani peníze na něj. A tehdy jsem přišel s nápadem za všechny prachy: Pojedeme trabantem,“ připomíná jedna z mnoha žlutých cedulí nápad Dana Přibáně. V muzeu jsou k vidění i další suvenýry z cest: například kus asfaltu z amazonské džungle nebo lebka, kterou měli cestovatelé připevněnou na střeše.

Žlutá část muzea je doplněna historickými trabanty a trabanty přestavěnými na závodní nebo tuningové speciály. Ve venkovní části najdete i wartburg, Fiat 126 „maluch“, Jawu 250, ČZ 175  a další. Nechybí ani vitríny s náhradními díly a příslušenstvím, které mnozí pamatují jako běžné pomůcky z dob dovolených.

Všichni návštěvníci se navíc mohou zúčastnit zajímavé soutěže – hledání šesti cestovních pasů, které jsou ukryty mezi exponáty. Kdo je najde, odnese si domů hezký suvenýr.

V říjnu je otevřeno každou sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. V pracovní dny, kdy se můžete přiblížit do Mníšku pod Brdy autobusem z Dobřichovic a pak pokračovat šest kilometrů pěšky, je muzeum přístupné jen po telefonické domluvě. Po zimní pauze se znovu otevře veřejnosti v květnu.

Vstupné: 

  • děti do 130 cm zdarma, viz měřítko u dveří
  • děti do 15 let: 50 Kč
  • ostatní: 100 Kč

Web: Novavespodplesi.cz/muzeum-trabantu

V muzeu je k dostání pivo z Kytínského pivovaru a drobné občerstvení.

Pavla Nováčková