Tip na víkend: Skleněné království pro všechny smysly

Foukání skla v Huti František. Foto: Archiv Cesta skla
Foukání skla v Huti František. Foto: Archiv Cesta skla

Obdivujete křehkou krásu a rozmanitost výrobků ze skla? Pak by vám nemělo uniknout místo, kde sklo můžete nejen obdivovat, ale také se dozvědět mnohé z tajů jeho výroby, a dokonce si leccos sami vyzkoušet. A vyrobit třeba i valentýnský dárek!

A jestli se rádi kocháte, pak určitě budete mít čím, čeká vás totiž rozsáhlá expozice mistrovských skleněných kousků. To vše a mnohem více nabízí Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě.

Projděte se cestou skla
Skleničky, ze kterých doma popíjíme, sice asi spíš pocházejí ze strojové výroby, ale to nám nebrání, abychom věděli, jak se sklo rodí, od fáze, kdy je zrnkem písku, až po hotové umělecké dílo. Navštívíte-li Huť František, na vlastní kůži poodhalíte způsob jeho vzniku, od tavení skla přes foukání, až ke zdobení malováním, broušením nebo rytím. A věřte, že se určitě nebudete nudit. V expozicích je totiž kladen důraz na interakci a zážitky. Průvodce vždy vše podrobně vysvětluje a u okruhu zahrnujícího dílny také ukáže, jak se co dělá a jaký je výsledek. A zabaví i ty nejmenší, kteří mohou hledat poklad. Když ho najdou, čeká je odměna v podobě skleněného kamínku nebo sladkosti. A uvidí také byteček skřítka Kerblíka, který sídlí v jedné z pecí.

Světově největší sbírka moderního skla
Expozici skla čítající 442 děl, která vytvořili sklářští výtvarníci na mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru v letech 1982 až 2006, si projdete například v jedinečné dvoupatrové výstavní síni, takzvané Noemově arše, a dalších unikátních místnostech věnovaných prezentaci technik. Prohlídku vám ozvláštní netradiční instalace i mnoho interaktivních prvků, jako například dotykové obrazovky nebo propojení s projekcemi. Určené exponáty si můžete dokonce osahat, místnost pojmenovaná Materiál sklo vás k tomu přímo vybízí. Na výběr přitom dostanete ze dvou prohlídkových okruhů, jeden vás zavede do této expozice a druhý do dílen. Pokud budete mít štěstí, můžete v dílnách v rámci prohlídky vidět i skláře při práci, otevře se vám tak třeba svět brusičů, rytců nebo foukačů. Tento prohlídkový okruh je jedinečný, pokaždé při práci uvidíte někoho jiného.

Sklo na vlastní kůži
Vícedenní sklářské kurzy a jednodenní workshopy má v oblibě odborná i široká veřejnost. Jsou zaměřené na různé techniky zpracování skla, jako je foukání a tvarování, lehání, slinování, rytí a pískování, broušení nebo tavená plastika pod vedením významných českých i zahraničních lektorů. Tyto dílny probíhají v Huti František od jara do podzimu. Při kurzech a rezidenčních pobytech tak můžete skláře a sklářské výtvarníky nejen pozorovat, ale také si sami vytvořit něco na památku nebo jako originální dárek. Vše, co jste viděli v expozici, tak můžete propojit s technikou, kterou si zkusíte na vlastní kůži, stačí si po prohlídce dokoupit krátký workshop.

Centrum skla se orientuje také na základní a střední školy. Jeho cílem je probudit zájem žáků o sklářské řemeslo. Pokud zamíříte do Huti František, určitě se vyplatí předem se podívat na webové stránky, kde najdete různé kulturní a doprovodné akce – dílny, koncerty, setkání nebo jarmarky.

Dárky k Valentýnu pro milované
K příležitosti svatého Valentýna si 14. 2. můžete vyrobit sklenici s valentýnským dekorem nebo jménem milované osoby, a to technikou pískování, kterou zvládne každý. Cena je 100 Kč za jednu sklenici.

Obnovení tradice v Sázavě
Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil roku1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a huť  pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. O její záchranu se postarala Nadace Josefa Viewegha Sklářská Huť František, která na vybudování centra získala dotace. Oceníte možnost prohlédnout si vybavení sklářskými technologiemi (z původních je to například  tamprovna – chladicí pec, měniče, odhalená síť technologických kanálů) nebo komplexní zařízení specializované na všechny sklářské techniky, nejmodernější pece, rytecké stroje, brusírnu. V centru lze zakoupit občerstvení nebo zajímavé autorské sklářské výrobky, jako jsou šperky, užitkové sklo nebo drobné dekorace. Pro děti tu pořídíte například malá zvířátka nebo skleněné kuličky.

Jak, kdy a za kolik

  • Do 30.  dubna je otevřeno od úterý do soboty, vždy od 10 do 16 hodin.
  • Centrum sklářského umění sídlí v Huti František v Sázavě, Na Kácku 218. Autem pojedete po dálnici D1, rovně vyjedete po výjezdu Pražský okruh/exit 76 na přípojku exit 34 a pokračujete ve směru Sázava.
  • Vlakem se do Huti dostanete z hlavního nádraží, autobusem ze zastávky Praha-Háje.
  • Vstupné: 1. okruh: plné 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 260 Kč, skupina minimálně 8 lidí 50 Kč za osobu. Děti zdarma.
  • 2. okruh: plné 170 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 320 Kč, skupina minimálně 8 lidí 90 Kč za osobu.

 (lh)