Tip na výlet: Do Horní Malé Úpy za pohádkou

Foto: Jaromír Horáček
Foto: Jaromír Horáček

Hurá do Krkonoš a třeba i na Sněžku! Zabalit dětem batohy, sobě něco pohodlného a můžete vyrazit do nejzazšího kouta Krkonoš. Podzim je k tomu jako stvořený.

Horní Malá Úpa je malebná pohraniční vesnička nacházející se na hřebenu v nadmořské výšce 1 050 metrů nad mořem. Vzduch je velmi příjemný pro všechny členy rodiny a týdenní pobyt vás „dá dohromady“ na dost dlouhou dobu. Navíc se ocitnete uprostřed nádherné přírody s nejbližší cestou ke Sněžce. Ubytování tu nabízí mnoho příjemně zrekonstruovaných penzionů, které se rády a zaslouženě chlubí svými gastronomickými zajímavostmi. Kromě pravé české kuchyně patří k tradičním jídlům krkonošské kyselo, krkonošská couračka, kynuté borůvkové knedlíky nebo borůvkový koláč.

V infocentru v Pomezních Boudách si můžete vybrat výlet podle chuti, mají zde nabídku pro náročné turisty i pro rodiny s dětmi. Tou nejzajímavější pro nejmenší je Pohádková stezka Marie Kubátové, dlouhá asi 17 kilometrů a rozdělená na deset stanovišť a tři okruhy. Zvládnou ji všechny věkové kategorie. Začíná se v horní části Horní Malé Úpy a do cíle se dostanete z druhé strany. Na každém stanovišti máte za úkol najít vyřezané dřevěné razítko, jež pomocí tužky přenesete na kartičku, kterou za poplatek obdržíte spolu s mapkou v infocentru. Po obkreslení všech pohádkových ornamentů se můžete těšit na malý dárek v podobě dřevěné upomínkové medaile. Každé stanoviště dětem nabízí jednu ze sportovních aktivit, například houpačky či prolézačky, a pohádku ve více jazycích, kterou můžete svým dětem přečíst. Z deseti krkonošských pohádek Marie Kubátové tam najdete třeba bednářskou pohádku Jak se čert naučil smolit sudy.

Hlavním úkolem pohádkové stezky je seznámit malé i velké návštěvníky s nádhernými místy této překrásné horské obce. Když postupujete po stanovištích od jedné do čtyř, dojdete k dominantě Malé Úpy, ke kostelu sv. Petra a Pavla, který se vám ukáže v tom nejhezčím světle. Kostel nechal postavit císař Josef II. místním horalům. Nachází se u něj restaurace U Kostela, kde se vaše ratolesti zabaví na velkém dětském hřišti a vy ochutnáte něco ze specialit krkonošské kuchyně a dáte si dobré pivečko. Tady se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat na stanoviště šest a sedm okolo Kraví hory a vrátíte se opět ke kostelu, či se vydáte zpět přes čtyřku a pětku do Horní Malé Úpy, nebo vyrazíte směrem na Spálený Mlýn přes stanoviště deset U Permoníka s výbornou restaurací a velkým hřištěm pro děti. U penzionu Krakonoš tu najdete nádherný čertův mlýn se sochou Krakonoše v nadživotní velikosti. Pokud už jste vyčerpaní, můžete se ze Spáleného Mlýna vrátit cyklobusem. Tuto část stezky doporučujeme rozdělit alespoň na dva dny, neboť je poměrně náročná.

Samozřejmě si nesmíte nechat ujít naši nejvyšší horu Sněžku (1 603 m. n. m.). Z Pomezních Bud je nejpohodlnější a nejkrásnější cesta po červené směrem na horskou boudu Jelenka, kde vás čeká vychlazené pivo, malinovka a domácí česká kuchyně. Vaří přímo paní majitelka, která dává jídlům tu správnou krkonošskou chuť. U Jelenky stojí rozcestník a nabízí několik dalších tras. Červená a modrá vede 3,5 km přímo po vrstevnicích, kde projdete skrze nízkou vegetaci, anebo můžete jít 4,5 km traverzem po zelené. Ta je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Část cesty vede lesem a zbytek po kamenité stezce. Obě trasy se nakonec spojí na nejvyšším vrcholku České republiky.

Třetím tipem na zajímavý výlet jsou tzv. maloúpské tisícovky. V okolí Malé Úpy se nachází 10 vrcholů vyšších než 1 000 m. n. m. Vrcholy jsou označeny sloupky se značkovacím zařízením. Většinu těchto bodů najdete u značených cest, pro některé budete muset až na vrchol, například na Kraví nebo Jelení horu či Pěnkavčí vrch. V místním infocentru si opět můžete zakoupit kartičku, do níž pak zaznamenáte všechny vrcholky, které jste úspěšně zdolali. Pokud získáte značky ze všech vrcholů, dostanete v infocentru v Malé Úpě za své úsilí „maloúpský cepínek“. Získávání značek z tisícovek je ideální příležitost, jak strávit aktivní dovolenou.

Jak se tam dostanete:
Nejpohodlnější cesta je autem po hradecké dálnici přes Jaroměř, Trutnov, Horní Maršov směrem na Pec pod Sněžkou, kde zhruba po třech kilometrech narazíte na odbočku na Malou Úpu. Pak už jen 11 km a jste v cíli. Celková vzdálenost z Dobřichovic je pouhých 209 km a při pohodlné jízdě to zvládnete i se zastávkou na kávu a něco malého k zakousnutí za tři hodinky.

 (Jaromír Horáček)