Sucho a horko bude i v následujících týdnech

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Dnes i o víkendu nás zasáhnou tropy atakující 40 stupňů Celsia. Vysoké teploty vydrží minimálně do poloviny srpna, srážky jsou předpovídány jen málo. Voda bude i nadále ubývat.

Dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude minimálně v následujících deseti dnech málo srážek a udrží se výrazně nadprůměrné teploty, které budou přesahovat 30 stupňů Celsia, v extrémních případech i 39 stupňů Celsia. Evropské centrum pro střednědobé předpovědi dokonce uvádí, že nadprůměrně teplá bude i druhá polovina srpna.

S tím také souvisí sucho, které trápí nejen Českou republiku. Srážek bude i v následujících týdnech poskrovnu, ojediněle dojde k bouřkám nebo přeháňkám. Hladina vody bude i nadále klest v řekách, potocích, stejně jako v podzemí.

Od počátku roku napršelo o třetinu srážek méně než je dlouhodobý normál. Nadále panuje sucho v půdě do hloubky 20 cm na naprosté většině území ČR s výjimkou horských poloh. V některých regionech se vlhkost půdy pohybuje na hodnotách tzv. bodu vadnutí, který je limitem pro usychání rostlin.

Dlouhodobé trvání sucha se dle ČHMÚ již významně promítlo i do stavu podzemních vod, kde již 54 procent sledovaných mělkých vrtů pokleslo na úroveň hodnocenou jako silné až mimořádné silné sucho.Tento stav bude pokračovat i v srpnu jak v půdě, což je spojeno s přetrvávajícím nebezpečím vzniku požárů, tak i v případě extrémně malých průtoků na vodních tocích a klesajících hladin podzemních vod. Pokud se tato předpověď naplní, bude letošní období prázdnin nejteplejší a nejsušší od začátku meteorologických pozorování na území České republiky.

Vysokým teplotám musíme přizpůsobit i životní styl – dbát na pitný režim, omezit pohyb na přímém slunci, nadbytečnou spotřebu vody a vyvarovat se otevřených ohňů a dalších rizikových činností pro vznik požárů.

Zákaz rozdělávání ohňů ostatně platí na území Středočeského kraje již od 22. července, kdy hejtman Miloš Petera vyhlásil období dlouhotrvajícího sucha.

(red)