Studenti a senioři mohou po kraji jezdit zdarma

iIustrační foto: archiv

Již v březnu tohoto roku česká vláda rozhodla o 75% slevě na jízdném pro studenty a seniory. Nyní k ní středočeští radní přidali možnost proplacení zbylých 25 procent. Obojí platí od 1. září.

„V rámci středočeského jízdného chceme žákům, studentům umožnit cestování do škol s nulovými náklady. Stejně tak chceme seniorům maximálním způsobem zpřístupnit veřejnou dopravu,“ uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Nechat si proplatit zbytek jízdného budou moci žáci a studenti od šesti let po celou dobu jejich studia. Podmínkou přitom je, aby měli trvalý pobyt ve Středočeském kraji, využívali předplatní jízdenky (čtvrtletní nebo roční) a do školy dojížděli do jiné obce nebo jiného města. Škola přitom může být i za hranicemi Středočeského kraje. Sleva ale platí jen pro zmiňovaný kraj.

Stejné podmínky mají také senioři, až na to, že musí být starší 65 let a sleva se u nich nevztahuje na jízdenky MHD.

Žadatel o stipendium (v případě studenta) a dar (u seniorů) si jízdenku nejdříve koupí a poté zažádá kraj o proplacení. Administrativa by neměla být složitá. Radní si přejí, aby v drtivé většině probíhala elektronicky.

(red)