Středočeští záchranáři mají nové operační středisko

Foto: ZZS SČK
Foto: ZZS SČK

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zmodernizovala dispečink tísňové linky 155. Rekonstrukce vyšla na 37 milionů korun.

Nové prostory slavnostně uvedl ve čtvrtek 26. listopadu do provozu středočeský hejtman Miloš Petera společně s radní pro oblast zdravotnictví Jiřinou Fialovou a ředitelem Zdravotnické záchranné služby SčK Martinem Houdkem. „Byl bych rád, aby nové prostory záchranářům dobře sloužily. Málokdo si uvědomuje, že záchranka nejsou jen houkající sanitky v ulicích. Jejich ,srdcem‘ je právě dispečink, kde se rozhoduje o tom, kam a koho pojedou zdravotníci zachraňovat. Operátoři přijímají a předávají doslova životně důležité informace, které záchranáře co nejlépe připraví na zásah,“ sdělil hejtman.

Přechod na nové moderní technologie umožní zefektivnit řízení práce středočeské záchranky v terénu, a to nejen zjednodušením komunikace mezi operátory a zasahujícími posádkami, ale i v komunikaci s nemocnicemi a ostatními složkami IZS.

„Všechno, co se týká našeho oboru, prochází vývojem jako každá oblast lidské činnosti. Platí to i o technologiích, které je nutné pravidelně modernizovat. Nejde o žádné zbytečné módní výstřelky – proměny dispečinku ve výsledku urychlí a zkvalitní poskytování neodkladné přednemocniční péče obyvatelům Středočeského kraje,“ řekl ředitel Martin Houdek.

Díky moderním panelům bude například snazší navigace sanitních vozů v terénu. „Dále byla pořízena nová záznamová zařízení telefonních linek, přístroje k lokalizaci mobilních i pevných linek, informační systém, který usnadňuje operátorům práci a přinese jim možnost sdílet data s ostatními složkami IZS,“ vysvětlila radní Fialová s tím, že došlo též k dobudování digitální radiové sítě a po dovybavení posádek získají vozidla digitální radiostanice, nové navigace a pagerový systém.

Úpravy se týkaly i zázemí operátorů, kteří po rekonstrukci získali novou kuchyň a odpočinkovou místnost. „Vážím si náročné práce operátorů, kteří denně přijmou více než 300 hovorů a tzv. vodí přes 80 sanitních vozů v celém kraji. Jejich hlas a rady dávají mnohdy volajícím pocit jistoty a důvěry v krizových situacích, a tak vítám, že nyní mohou pracovat na pracovišti vybaveném na světové úrovni,“ dodal Martin Houdek.

Náklady na modernizaci operačního střediska dosáhly částky zhruba 37 milionů korun. „Až osmdesát pět procent z nákladů bude hrazeno v rámci dotace z Integrovaného operačního programu. Těší mě, že úspěšně čerpáme dotace i na takovéto projekty,“ uvedl hejtman Petera.

(red)