Nová zelená úsporám je v plném proudu

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Měsíc od spuštění příjmu žádostí do kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 813 žádostí za více než 181 milionů korun. A každým dnem rychle přibývají.

Jedná se o tzv. kontinuální výzvu, v rámci níž bude možné žádat o dotaci průběžně až do roku 2021. Během této doby program přerozdělí zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek. Pro letošní rok je k dispozici 520 milionů korun, v příštím roce je počítáno s 2,85 miliardy korun.

Více než 75 % požádaných dotačních prostředků směřuje do zateplení rodinných domů. Vůbec nejvíc žádostí dosud přišlo na komplexní renovace a dílčí zateplení. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy. Nejvyšší počet žádostí přichází tradičně z Moravskoslezského a Středočeského kraje. Naopak nejmenší zájem o příspěvky je v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné zažádat o dotaci před realizací podporovaných opatření, v jejich průběhu nebo i po dokončení. Podání žádosti je rychlé a snadné. Stačí vyplnit elektronický formulář na internetových stránkách www.novazelenausporam.cz, kde jsou rovněž uvedeny veškeré podrobnější informace.

(red)