Středočeský kraj je „Krajem, který prokoukl“

Úklid Dobřichovic. Foto: Kristýna Brunlíková
Úklid Dobřichovic. Foto: Kristýna Brunlíková

Toto ocenění získal od Českého svazu ochránců přírody. V rámci celosvětové kampaně „Ukliďme svět!“ dobrovolníci odstranili v letošním roce po celé České republice 222 černých skládek, z toho 61 na území středních Čech.

Největší zásluhu na vítězství Středočeského kraje má občanské sdružení Region Pošembeří, které dokázalo uspořádat 28 úklidů černých skládek, během kterých se zlikvidovalo 35 tun odpadu.

Vedle Regionu Pošembeří odměnu získá základní organizace ČSOP Klenice, která pod taktovkou Milady Vrbové se svými dobrovolníky uklízela již třetí rok v řadě přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi. A Sokolíci – kroužek mladých myslivců a ochránců přírody okolo Jiřího Vajnera z Knížkovic u Berouna, kteří v obci zlikvidovali dvě velké černé skládky.

Do kampaně se letos zapojily například i Dobřichovice, kde dobrovolníci naposledy 18. října nasbírali 20 pytlů odpadků, 20 pytlů bioodpadu na kompostování a takové zajímavosti jako peřiny, pneumatiky, stavební materiál, oblečení, molitan či dokonce rozložený vozík. Podobné akce mají v Dobřichovicích již několikaletou tradici a konají se dvakrát ročně. Koordinátorem kampaně je ČSOP, podzimní akci organizovali dobřichovičtí Zelení a ČSOP Chrpa.

Kampaň „Ukliďme svět!“ se v Česku těší dlouhodobé přízni dobrovolníků. Jejich počet v posledních letech stoupl až k 18 000. „Bohužel, černých skládek je v naší přírodě velmi mnoho, dobrovolníků a hlavně místních organizátorů bychom potřebovali mnohem více. Proto rádi uvítáme každého, kdo by chtěl místní akci „Ukliďme svět!“ organizovat. Jak na to, zveřejňujeme na  www.uklidmesvet.cz, dodala koordinátorka kampaně „Ukliďme svět!“ Iva Peklová.

(lib, lh)