Středočeská záchranka projde modernizací za 80 milionů

Foto: ZZS SČK
Foto: ZZS SČK

Krajská záchranná služba se letos zmodernizuje díky evropským dotacím. Až 85 % z celkových 80 milionů korun by měly pokrýt prostředky z Integrovaného operačního programu Evropského regionálního rozvojového fondu.

Předfinancování odsouhlasili krajští zastupitelé tento týden. “Příprava projektu byla časově náročná. Samotný záměr schválila Rada kraje v červnu 2014. Abychom potřebnou evropskou dotaci získali, musíme projekt dokončit do listopadu 2015,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

Projekt zahrnuje dvě základní části. Za prvé dojde k modernizaci vozového parku záchranné služby a za druhé se zapojí nové technologie včetně služby eHealth pro komunikaci mezi zdravotnickými zařízeními a záchrankou. „Nakoupí se například 16 nových sanitek i se základním vybavením za zhruba 40 milionů korun. Pořídí se zdravotnické přístroje jako je ultrazvuk nebo přístroj pro umělou plicní ventilaci za 10,3 milionu korun a služby eHealth za 7,5 milionu. Ty umožňují elektronický přenos informací o pacientech, které jsou propojeny jednou sítí,“ vysvětlila středočeská radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

(red)