Letošní oslavy 70. výročí konce druhé světové se promítly také do expozic středočeských muzeí a galerií. Pojďme se podívat, kde se v rámci kraje výstavy konají či teprve chystají.
Většina jich přibližuje průběh konce války ve svém regionu, některá se zaměřila na dobovou vojenskou techniku nebo dosud nezveřejněné materiály, které dokumentují průběh války a její poslední výstřely. V Arnoldinovském domě v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, sídle Oblastního muzea Praha-východ, byla ve čtvrtek 9. dubna zahájena vernisáží výstava Květen 1945 ve fotografii.
„Výstava popisuje závěrečné dny druhé světové války ve městě a průběh osvobozování. Je doplněna i unikátními předměty, které pak budou k vidění v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, například samopal Špagin,“ řekl středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM), který se vernisáže zúčastnil společně se starostou města Vlastimilem Pickem (Podpora občanů). Výstava potrvá do 7. června.
Některá muzea Středočeského kraje si okupaci a osvobozování naší vlasti připomínají již od minulého roku. Polabské muzeum v Poděbradech představuje Válečné Poděbrady již od února a otevřena bude do konce června.
Od dubna návštěvníci hradu v Mladé Boleslavi uvidí expozici Bombardování Mladé Boleslavi a květen 1945, která byla uspořádána ve spolupráci s Jednotou Československé obce legionářské. Na dolu Vojtěch v Příbrami bude možné od 5. května shlédnout výstavu Poslední bitva II. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku. Expozice bude přístupná až do 1. listopadu.
Na zámku ve Vlašimi se 7. května otevře výstava II. světová válka a Podblanicko, kterou doplní 12. května přednáška o Pražském povstání. Rozsáhlé oslavy chystá za spolupráce Muzea Českého krasu 7. a 8. května také město Beroun. V rámci nich bude k vidění americký, ruský a německý kemp a lehká, obrněná a dělostřelecká technika včetně tanku T 34. Nebudou chybět strážná stanoviště, kulometná hnízda, polní kuchyně, stanový tábor.
V Galerii Středočeského kraje v Kutné hoře bude 9. května vernisáž výstavy Jiřího Sozanského – Mezní situace, která je obsahově vymezena právě 70. výročím ukončení II. světové války a 20. výročím ukončení války na Balkáně. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly – Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Téma doplní i komentovaná prohlídka k dílům Josefa Čapka 19. května. Pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky je určen lektorský program Předtucha, který doplňuje data naučená ve školních lavicích o pocit, který v těžké době 1938 – 1939 do děl vložili jejich autoři Václav Hejna, Josef Čapek, Zdenek Rykr, Emil Filla a Ladislav Zívr.
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích si lidé mohou 6. června připomenout horníky, kteří se stali obětmi II. světové války. V hostinci U Rozvědčíka v Nezabudicích se 27. června uskuteční pietní akt spojený se vzpomínkou na Jaroslava Fraňka, který byl popraven za odbojovou činnost. Akce ale nebudou končit květnem nebo červnem. Třeba v rakovnické Galerii Samson Cafeé proběhne 23. září komponovaný pořad na téma výročí konce druhé světové války.
(red)