Středočeši vracející se z Itálie nastupují do karantény

Ilustrační foto z tiskové konference. Zdroj: archiv

Ve Středočeském kraji skončily jarní prázdniny a mnoho lidí nastoupilo do povinné karantény. Mimořádné opatření kvůli koronaviru se dotýká všech, kteří se v době od 7. března vrátili z v Itálie.

Konkrétně jde o všechny osoby s přechodným nebo trvalým pobytem v České republice nad 90 dní nebo osoby, které jsou v ČR zaměstnané.

Bezprostředně po návratu do České republiky mají všichni povinnost telefonicky kontaktovat lékaře. Ten jim nařídí karanténu v délce 14 dnů. Nemocenský lístek ale může vydat až tři dny dozadu, proto není třeba panikařit, pokud je telefon první den přetížený. Rozhodně nikam nesmí chodit osobně.

Pro Středočeský kraj fungují tyto infolinky: 771 137 070 (v pracovní dny od 9 do 19 hodin, o víkendech od 7 do 9 hodin). V provozuje je také  linka 736 521 357 v pracovní dny od 7 do 9 hodin.

Non stop jsou k dispozici infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 a 725 191 367.

V pracovní době se dle místa Vašeho bydliště obracejte na pracovnice protiepidemických oddělení jednotlivých územních pracovišť, kontakty jsou zde.

Opatření ministerstva zdravotnictví se netýká například některých řidičů nebo pilotů. Celé znění najdete zde.

Situace se ještě zostřila poté, co italský premiér Giuseppe Conte o uplynulém víkendu rozhodl o karanténě pro sever Itálie, tedy zhruba 16 milionů lidí. Češi se ale mohou vrátit zpět domů.

(red)