Starý jasan v parku byl nebezpečný, skáceli ho po dohodě s odborníky

V dobřichovickém parku zbyl po jasanu jen velký pařez Foto: Lucie Hochmalová

DOBŘICHOVICE – Mohutný stoletý jasan byl nedávno vykácen v dobřichovickém parku nedaleko dětského hřiště. Představitelé města k tomu museli přistoupit kvůli špatnému stavu stromu – byl napadený dřevokaznými houbami a hrozilo jeho zřícení.

„Bohužel na bázi kmene zapracovaly dřevokazné houby, a tím snížily jeho stabilitu a zvýšily nebezpečí pádu. Čas pádu si strom nevybírá, nemusí jít ani o větrný den, jsou-li poškozeny kořeny a základ,“ stojí na oficiální facebookové stránce Dobřichovic. Podle ní chtělo město jasan pokácet už na podzim v době vegetačního klidu, ale při částečném ořezání se objevila zimující kolonie netopýrů, kteří jsou zákonem chráněni. Muselo se tedy počkat až do jara, až strom všichni netopýři opustí, což se nakonec stalo později než obvykle kvůli dlouhé zimě. Navíc na strom těsně před jeho skácením přilétli ještě migrující netopýři, a město muselo žádat o výjimku, aby mohlo strom pokácet už ve vegetační sezóně.

„Rádi bychom jako „netopýraři“ poděkovali zástupcům města, panu Martinu Brejníkovi a panu Luďkovi Dydňanskému za jejich profesionální přístup,“ sdělila v dobřichovickém Infolistu Mgr. Helena Jahelková, PhD. za ZO ČSOP Nyctalus.