Starý Brůna se jmenoval Jelínek

Starý Brůna se jmenoval JelínekJsou příběhy, které nedávají lidem spát dlouhé desítky let.

Rodinná vražda, která se stala základem pro jeden z dílů seriálu Třicet případů majora Zemana, je jedním z nich. Možná je to působivým filmovým zpracováním, ale kývající se starý Brůna se sekerou v ruce je výjev, který děsí celé generace.

Náš region je v posledních letech místem mnoha „náplav.“ Lidé, kteří zde nevyrůstali, mnohdy s překvapením objevují, že příběh, který už vešel do všeobecného podvědomí, se odehrál nedaleko. Když se člověk vypraví na místo, kde se rodinná tragédie stala, neubrání se stísněnému pocitu.

Vyhořelý dům sice dávno nestojí, studna je zasypaná a třímetrový plot je pryč. Místo vypadá docela jinak, ale přesto vědomí děsivé historie vrostlo do okolí. Pojďme poodhalit trochu tajemství, které zůstalo přes pečlivé filmové zpracování. Jak to bylo doopravdy?

Starý Brůna se jmenoval Jelínek. Bydlel se svou rodinou ve Vonoklasech až do noci ze 12. na 13. února 1968. Na začátek nechme promluvit policejní protokol.

 

„Dne 13. 2. 1968 kolem 4:00 hod. bylo oznámeno požárnímu sboru v R., že v obci V. hoří obytný domek čp.96, ve kterém bydlel Stanislav J. se svou manželkou Marií a synem ing. Stanislavem J. Při výjezdu na místo požáru požárníci zjistili, že z rodiny J. s e nikdo v okolí hořícího domku nezdržuje. Při hašení požáru a při předběžném ohledání místa, které prováděli příslušníci obv. odd. VB R., byly zjištěny stopy krve na krytu studny, přiklop studny byl odkrytý a položený vedle studny. Později se zjistilo, že ve studni je mrtvola Stanislava J.

Současně bylo oznámeno, že v obci Č. u plotu před domem M.S. byl nalezen sedící ing. Stanislav J., který byl těžce zraněný a vysílený, a že byl dopraven do nemocnice v Z. Po lokalizaci požáru byla v ložnici v I. patře shořelého domku nalezena značně ohořelá mrtvola ženy, ve které byla později zjištěna manželka Stanislava J. Marie. Na zahradě bylo pořezáním kmenů poškozeno 28 ovocných stromků a částečně poškozeny včelíny.“

(jm)