Staročeské máje nabídnou pestrou zábavu

Máje Lety Foto: Petra Stehlíková

DOLNÍ BEROUNKA, PODBRDSKO – Sedm obcí a měst bude letos hostit XXII. poberounský folklorní festival Staročeské máje. Jedna z největších akcí svého druhu (nejen) ve středních Čechách se v kraji kolem dolního toku Berounky a na Podbrdsku bude konat po dvouleté přestávce.

Kdo má rád folklor, ten si od něj v květnu neodpočine. Na sedmi místech se představí špičkové soubory, prověřené národopisné družiny tanečníků i muzikantů, cimbálovky i dudáci. Z polského Brzegu přijede soubor Lesne Echo, dorazí soubor Šumavánek z Klatov, po několika letech se vrátí slovenští Šarvanci, hned dvakrát se představí populární Rosénka i cimbálová muzika Michala Horsáka.

Přijedou Hanáci, Mateník, Modřenec, Kamýček, Makovičky, Praštěnka, Vonička, TS Bety, z místních souborů vystoupí Notičky, Klíček, Pramínek, Proměny, Třebasbor, Třehusk nebo soubory ZUŠ Beroun a ZUŠ Řevnice. Pravověrné dechovkáře určitě potěší Strašická pohodovka, Skalanka ze Švihova či berounská Oddechovka. Vystoupí dětí z mateřských i základních škol, na programu jsou průvody krojovaných účastníků, pobožnosti, jarmarky, ceremoniály žádání o právo, česká i moravská beseda, kácení májek nebo posezení s muzikou.

Kam můžete zajít na Máje?

7. května – Beroun, náměstí J. Barranda

14. května – Hlásná Třebaň, náves

15. května – Černošice-Mokropsy, Masopustní náměstí

21. května – Zadní Třebaň, náves

21. května – Všeradice, prostranství před hospodou

21. května – Vižina, sportovní areál

28. května – Mořinka, náves

28. května – Lety, náves (tyto máje nejsou součástí Poberounského folklorního festivalu)