Správa železnic zajistí stabilizaci budovy všenorského nádraží

Nádraží ve Všenorech je každoročně zdobeno muškáty díky místnímu spolku Na jedné vlně Foto: archiv spolku

VŠENORY – V nejbližší době začnou na nádraží ve Všenorech stavební práce – bude se stabilizovat konstrukce secesní železniční čekárny. Správa železnic jako majitel budovy objednala statické zajištění objektu. Hotovo by mělo být do konce září.

Správa železnic uzavřela rámcovou dohodu se stavební firmou, která staticky zajistí zastávku, čekárnu i dřevěný přístřešek. Práce vyjdou na 164 299,27 korun bez DPH.

Zastávka ve Všenorech byla v roce 2020 zachráněna před demolicí díky sedmiletému úsilí místních občanských aktivistů. Petici za záchranu zastávky tehdy podepsalo 1911 lidí a na svém zasedání přijalo tehdejší zastupitelstvo usnesení, podle kterého mělo dojít k rekonstrukci původních historických budov. Podmínkou Správy železnic za zachování zastávky bylo právě rozhodnutí zastupitelů obce.

Celá železniční zastávka Všenory i její okolí by v budoucnu mělo projít rekonstrukcí v rámci modernizace trati z Prahy do Berouna, která bude zahrnovat nová nástupiště, výtahy pro bezbariérový přístup k vlakům, přístřešky, stojany na kola nebo třeba nová parkovací místa podél nástupiště. Nyní se bude provádět akutní statické zajištění poté, co se budova začala nepatrně naklánět.