Spolek Cesta Česka vyhlašuje 2. ročník fotografické soutěže

Vítězná fotografie 1. ročníku soutěže -Cestou z Kamýku do Počepic – Jan Nádraský

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Fotografická soutěž má název „Poznej českou zemi a sám sebe“, své fotky může poslat kdokoliv. Ze třinácti vítězných fotografií pořízených z tras Poutní cesty Blaník – Říp nebo Poutní cesty Říp – Blaník pak vznikne nástěnný kalendář

Cesta Česka, spolek věnující se zřizování poutních stezek, propagaci putování a organizaci mimoškolních aktivit pro děti a mládež je určena široké veřejnosti. Zúčastnit se může každý, kdo nejpozději do 31. ledna 2025 zašle fotografii s tématem putování po Poutní cestě Blaník – Říp či Poutní cestě Říp – Blaník. Třináct vítězných snímků bude otištěno v nástěnném kalendáři Cesta Česka. Křest kalendáře a ocenění autorů vybraných fotografií se uskuteční v květnu 2025 na tradiční akci Pouť Českého Anděla v obci Ctiněves. Kalendář prvního ročníku soutěže, který vznikl na oslavu desetiletého výročí spolku, je již v prodeji.

Cílem soutěže je představit poutní cesty pohledem poutníků, kteří zachytili neobyčejnou atmosféru místa a konkrétní okamžik na jejich cestě. Poutní cesta Blaník – Říp, jejíž trasa o délce 200 kilometrů vede východně od Prahy, propojuje dva bájné vrcholy a je rozdělena do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Poutní cesta Říp – Blaník, vedoucí západně od Prahy, se skládá ze čtyř etap se samostatnými tématy a měří necelých 300 kilometrů. Cesty jsou vyznačeny originálními tabulkami Klubu českých turistů. Obě trasy uzavírají pomyslný kruh okolo Prahy. Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, díky jejímž dlouholetým zkušenostem jsou obě poutní cesty unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje.

Cesta Česka – mapa a deník Foto: Jiří Hobel

 

„Chceme rozšířit povědomí o existenci poutních cest tohoto typu a možnosti putování po naší zemi,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka. „U příležitosti desátého výročí spolku jsme vyhlásili fotografickou soutěž a vítězné fotografie použili pro kalendář 2025. Letošní rok je tedy pro nás významný, a proto také na 28. září plánujeme oslavu. Vzhledem k úspěchu kalendáře jsme se rozhodli v soutěži pokračovat. Lze jej pořídit za 300 Kč v Knihkupectví U Džoudyho v Praze, na prodejnách našich partnerů a našich akcích. Podrobné informace nejen k poutním cestám jsou k dispozici na webových stránkách spolku. A protože je léto, tímto všechny srdečně zveme na poutní cesty a také k účasti v soutěži.“

Tříčlenná odborná porota vybere ze zaslaných snímků 18 postupujících do druhého kola. Porotu stejně jako v minulém roce tvoří designérka Lucie Koldová, letecký fotograf Jiří Jiroušek a grafik a výtvarník Ondřej Dostál. Poté se uskuteční hlasování veřejnosti, ve kterém budou vybrány tři vítězné fotografie k danému ročnímu období. Z vítězných snímků vznikne nástěnný kalendář „Poznej českou zemi a sám sebe“ pro rok 2026. Titulní stranu zvolí organizátor soutěže. Všechny soutěžní snímky budou zveřejněny se jménem autora v kalendáři a ve fotogalerii na webu spolku. Výtěžek z prodeje kalendářů využije spolek na financování projektů poutních cest.