Soud přepočítá hlasy pro středočeské kandidáty ODS

Ilustrační foto: archiv

Nejvyšší správní soud bude muset během několika dní přepočítat preferenční hlasy, které dostali kandidáti ODS v říjnových parlamentních volbách v celkem 915 okrscích Středočeského kraje.

Vše se rozběhlo na základě stížnosti, ve které volič tvrdil, že v konkrétních volebních okrscích komise nezapočítaly přednostní hlasy pro Martina Kupku. Jeho jméno bylo na druhé straně volebního lístku a členové volební komise ho neotočily. Ze statistik totiž vyplývá, že okrskové volební komise automaticky přidělovaly přednostní hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči žádný přednostní hlas pro tyto kandidáty neuplatnili.

Volební senát se pro přepočítání přednostních hlasů udělených kandidátům ODS rozhodl poté, co si vyžádal dokumentaci ze šesti okrsků: Benešova č. 22, Velkého Borku č. 1, Řevnic č. 2, Kojetic č. 1, Poříčan č. 1 a Hrdlořezů č. 1. Protože jeho opětovné zpracování odhalilo rozdíly, které mohly vážně ovlivnit výsledky volby kandidátů pro ODS, rozhodl o přepočítání lístků ze zmiňovaných 915 okrsků.

Přes 100 zaměstnanců soudu nyní přepočítá desítky tisíc preferenčních hlasů pro ODS, tak jak je voliči zakroužkovali ve zhruba polovině Středočeského kraje.

(red)