Vláda chce podpořit živnostníky 15 tisíci měsíčně

Ilustrační foto: ICP

Ministryně financí Alena Schillerorá (ANO) včera na mimořádné jednání vlády přišla s návrhem, jak pomoci živnostníků, kteří kvůli opatření v nouzovém stavu přišli o výdělek.
“Podpoříme částkou 15 tisíc korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání,” uvedla Schillerová.

Částka, která se dále už nebude zdaňovat, by měla být vyplácena po celou dobu trvání mimořádných opatření, a to na finančních úřadech. Ministerstvo financí nyní připravuje potřebnou legislativu, kterou by vláda měla projednat v pondělí. Potřebný je také souhlas Sněmovny a Senátu, které budou zasedat 7. a 8. dubna.

Ministryně chce také připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl pomoci hlavně s odložením splátek tak, aby se živnostníci nedostali do problémů. Uvedla, že vede diskuzi se všemi řediteli bank na české trhu, které vyzvala, aby vytvořili podmínky pro odložení splátek „na tři měsíce, ideálně na delší dobu“. A svým klientům v rámci balíčku odpustili třeba i úroky u úvěrů a hypoték.

Ministr obchodu Karel Havlíček oznámil, že drobní živnostníci mohou od pondělí 30. března žádat o bezúročné půjčky v rámci programu Covid II. Tentokrát bez určení minimální částky.

(lib)