Sošku Porty získala písničkářka Alishi

Vítězka Alishi s kytarou Foto: Dáša Borovská

ŘEVNICE – Uplynulý víkend byl v řevnickém Lesním divadle ve znamení folkové a country muziky. Od pátku do neděle se tu konal 58. ročník nejstaršího a velmi oblíbeného festivalu Porta, přičemž v Řevnicích se konal již po šestnácté v řadě.

Během tří horkých dnů se na pódiu Lesního divadla i na semifinálové scéně pod lesem střídali známí hosté se začínajícími muzikanty, kteří letos znovu soutěžili o sošku Porty. Na konci se pak z vítězství radovala písničkářka Alishi neboli Alena Střelečková, která si odnesla Interpretační Portu. Na druhém místě skončila kapela Rooster Riders a třetí místo získala kapela Kolibříkův úlet. V autorské Portě zvítězila píseň Fénixi od skupiny Klára Sára, dámy a pánové. Další ceny si odnesla Monika Bublíková (Cena Českého rozhlasu Region), Richard Baksevanidis & Baksi (Cena SAI) a znovu Alishi (Cena Country radia).

Na pódiu Lesního divadla se vystřídala celá plejáda slavných (nejen) folkových muzikantů, nechyběli třeba Honza Nedvěd ml. s Příbuznými, kteří divákům připomněli slavné hity Brontosaurů a bratrů Nedvědů, Taxmeni, Epydemye, Slávek Janoušek, Žalman a spol., Jarret, Cimbal Classic, Nezmaři, Spirituál kvartet, COP nebo loňská vítězka Porty MarieTilšarová.

Padesátá osmá Porta se opravdu povedla. Po celé tři dny zaplněné Lesní divadlo zažilo krásný hudební víkend.

Výsledky Porty 2024:

Interpretační Porta: Alishi
2. místo: Rooster Riders
3. místo: Kolibříkův úlet
Autorská Porta: písnička Fénixi (Klára Sára, dámy a pánové)
Ceny poroty:
– ocenění za mimořádný instrumentální výkon (za hru na basu) – Daniel Bislimaj (Valdemar on the Run)
– ocenění za interpretaci tradiční trampské písně – B.P.T.

Cena publika: Rooster Riders
Cena Country Radia: Alishi
Cena ČRO Region: Monika Bublíková
Cena SAI: Richard Baksevanidis a Baksi
Cena Obce spisovatelů za nejlepší text: Richard Baksevanidis
Cena pivního stanu: Zničehonic