Sochaři se po letech opět sejdou na Cestě mramoru

Foto: z archivu Petra Váni

DOBŘICHOVICE – Po šestileté pauze se letos do Dobřichovic vrátí tradiční Sochařské symposium nazvané Cesta mramoru. Od roku 2003 ho zde ob rok pořádá karlický akademický sochař Petr Váňa.

Osmé sochařské setkání se letos uskuteční opět na louce u dobřichovické lávky prof. Karla Lewita, a to od 17. července do 13. srpna. Pozvání přijali tři sochaři: Kurt Gebauer, Elisabeth Habermannová a Pavel Charousek. „Žijeme v údolí, kde je mramor doma. Chodíme po dláždění z našeho kamene, z našich kopců kolem nás. Naše domy mají z tohoto kamene podezdívky, dlažby, ploty, zdi jsou z mramorových šedých i růžových kvádříků vyskládané. Před dvaceti roky jsme založili sochařské symposium, aby z našeho mramoru mohly vzniknout i sochy. Kameny, které připravujeme, jsou bloky sliveneckého mramoru, českého mramoru Nehodiv, kterému se přezdívá „česká carrara“. Chtěl bych, aby tu vykvetla i socha z toskánského mramoru, z bílého kamene, který opracovával Michelangello. Symposium je setkání. Setkání sochařů, setkání nás, lidí žijících v údolí Berounky se sochami a sochaři, setkání kamenů,“ uvedl k symposiu Petr Váňa.

Setkání sochařů se uskuteční večer 27. července v galerii Bím v Dobřichovicích od 18 hodin.

Během sedmi uplynulých ročníků vzniklo celkem 28 soch, z nichž většina byla osazena podél chodníku mezi Dobřichovicemi a Karlíkem.