Smíchovské nádraží se promění. Přestavba má být hotova v roce 2027

Smíchovské nádraží před rekonstrukcí Foto: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

PRAHA – Cestující vlakem na trati z Berouna do Prahy čekají v následujících letech menší komplikace a nepohodlí. Začala totiž rekonstrukce Smíchovského nádraží v Praze a v jeho okolí. Opravy za 5,1 miliardy korun by měla trvat až do roku 2027.

Rekonstrukce bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů. Podle mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Eberl Friebové se práce uskuteční za plného provozu. Správa plánuje také rekonstrukci nádražních budov a pražský magistrát chce na nádraží vybudovat dopravní terminál pro MHD. „Rekonstrukce nádraží si vyžádá jen dílčí omezení pohybu cestujících ve stanici. K nástupu do vlaků budou využívat jen část nástupišť. Vzniknout má i jedno provizorní nástupiště,“ říká mluvčí Nela Eberl Friebová.

Přestavbu provede konsorcium firem, více než 83 procent financí na přestavbu získala SŽ z evropských fondů. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Most přes Nádražní ulici bude po dokončení rekonstrukce tříkolejný. Na něj má podle představy SŽ navazovat nový tříkolejný most mezi Smíchovem a Podskalím, který má nahradit železniční most přes Vltavu. Součástí rekonstrukce nádraží je také výstavba lávky směrem k Radlické ulici, která umožní lidem přístup na jednotlivá nástupiště a zároveň propojí stanici s novou čtvrtí vznikající na Smíchově. Stavba nové lávky podle Eberl Friebové vyjde na 314 milionů korun.

Kromě toho plánuje SŽ rekonstrukci nádražních budov. Vypsala k tomu tendr s předpokládanou hodnotou 28,7 milionu korun na projektanta. Kromě opravy nádražní budovy budou práce zahrnovat i stavbu nového křídla, hotovo má být podle dřívějších informací v roce 2028.

Třetí velký projekt, který je na nádraží v plánu, má na starosti pražský magistrát. Koncem roku vypsal tendr s předpokládanou hodnotou osm miliard korun bez DPH na stavbu dopravního terminálu, který nahradí autobusové nádraží Na Knížecí a bude zahrnovat i záchytné parkoviště P+R. Autobusy budou nově stavět nad úrovní železnice, cílem města je propojit všechny druhy městské hromadné dopravy. Zahájení stavby město předpokládá na konci příštího roku a dokončení do konce roku 2030.

Smíchovské nádraží je významné pro vlaková spojení Prahy se západem Čech. Nynější budova stanice byla postavena v 50. letech 20. století. Na rekonstrukci nádraží naváže výstavba dopravního terminálu pro MHD, kterou pražský magistrát plánuje vybudovat do konce roku 2030.