Šestnáct tisíc zaplatil, čističku nikdy neviděl

ŘEVNICE – Řevničtí policisté prošetřují případ podvodného jednání. Pětačtyřicetiletý muž z Řevnic si chtěl pořídit čističku vzduchu, kterou si našel na jednom internetovém prodejním portálu. Po odeslání finanční částky ve výši téměř 16 tisíc korun s ním rádoby prodejce přestal komunikovat a peníze ani zboží kupujícímu nezaslal.

Pachateli v případě jeho zjištění a dopadení hrozí za trestný čin podvod v případě odsouzení trest odnětím svobody na jeden rok až pět let.

Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Několik rad při nákupu přes internet:

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem. Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
    Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.