Samson vystupuje nejraději s Matyldou

Samson vystupuje nejraději s MatyldouPřijede s ní i na letošní Portu do Řevnic.
Jaroslav Samson Lenk přijal v květnu pozvání do Řevnic, kde vystoupil před dětmi zdejších mateřských a základních škol s repertoárem složeným z písniček ze známých večerníčků o zvířatech velkých i malých. Tak jsme se rovnou domluvili, že ho také vyzpovídám.

Máte velmi široký repertoár – pro malé i velké posluchače, mladé i ty starší, hrajete sám nebo s kapelou. Komu, co a s kým hrajete nejraději?

Ať s Hop Tropem, s Partou, se Slunečnem, s Redlem a Janouškem, s Radimem Zenklem či sám, hraji vždycky s maximálním nasazením a rád. Možná proto mne to nikdy neomrzelo. A množství toho hraní se liší podle zájmu posluchačů a času kolegů, se kterými hudbu provozuji. Neumím říci, že s někým hraji nejraději. Nakonec, zahrát si mohu přece i s rádiem v obýváku.

Možná málokdo ví, že jste začínal na akordeon. Zahrajete si ještě někdy na tento nástroj?

Na akordeon občas vzpomenu v našem nahrávacím studiu. Většinou tehdy, když tak trochu nevím, co s aranží skladby. A když ji nezachrání akordeon, tak mandolína určitě.

Co vás zavedlo ke kytaře a k dalším strunným nástrojům? Který z nich máte nejraději?

Ke kytaře mě zavedl Český rozhlas. Jednou jsem jako hodně malý kluk seděl v kuchyni a z rádia se ozvala klasická kytara. Naježila mi chlupy po celém tělíčku a já už s určitostí věděl, že na tenhle nástroj jednou budu hrát, děj se co děj. Dnes mám devíti- a osmi- a šesti-, ale i dvanáctistrunnou kytaru nebo třeba i barytonkytaru. Mám jich kolem dvaceti a každá umí něco jiného. A mám je rád všechny. Nejvíce však vystupuji s malou cestovní osmistrunkou Matyldou, kterou mi vyrobil kamarád z Hop Tropu Láďa Kučera. Ta je opravdu k nezaplacení.

Letos jste již v našem kraji, konkrétně v Řevnicích, vystupoval. Byl to koncert pro děti. V čem je hraní pro nejmenší jiné? Vyžaduje jinou přípravu?

Je naprosto jiné než pro dospělé. Musíte pomaleji a jednoduše mluvit, volit kratší a rytmičtější písničky. Je potřeba děti takzvaně vtáhnout do děje. A moc nepoučovat.

Děti byly nadšené, učitelé také. Naplánujete u nás ještě letos další koncert – ať sám nebo s jednou z vašich kapel?

Rád bych na podzim v Řevnicích zahrál s Hop Tropem. Řevnické kino je úžasné svou akustikou. Ale záleží to i na tom, jestli se s nějakým pořadatelem dohodneme.

Letos skončila nebo alespoň přerušila dlouholetou a nepřetržitou linii konání řada letních festivalů. Důvodem byl především nedostatek financí, sponzorů. Skončila Zahrada i vaše Muzika. Myslíte, že se příští rok zablýskne na lepší časy?

Já dělám nový festiválek už letos ve Starém Plzenci na hradě Radyni. Uskuteční se první víkend v srpnu a bude se jmenovat Samsonova Rádiovka. I proto, že ho se mnou dělá naše regionální rádio Samson. Tak že by se už zablýsklo?

Festival Zahrada sice letos nebude, ale připravují se Ozvěny Zahrady na září (10. 9.) do divadla Járy Cimrmana. Zahrajete si tam sám nebo dohromady s Janouškem a Redlem, kteří budou hosty stejně jako vy?

To záleží na pořadatelích a mém času. Zatím se mnou o tom nikdo nejednal.

Na festival Porta do Řevnic přijedete společně s kapelou Hop Trop. Co připravujete?

Hop Trop zahraje průřez dvaatřicetiletou tvorbou. A to v původním složení včetně zvukaře. A hlavně zahrajeme písničky, které už zlidověly, takže si je lidé budou moci zazpívat s námi.

Vaše vystoupení je plánované na neděli 1. 7. Budete před Hodinou H jakousi třešničkou na dortu. Vystoupíte i v hodině Hvězd?

Jestli budeme tou třešničkou, necháme na posouzení posluchačům. A v Hodině H asi vystoupím sólově, protože mám k experimentům velice blízko. Co zahraji za píseň,  si nechám ještě projít hlavou. Ale ani Internacionála, ani Píseň práce to zřejmě nebude.

(bt)

Jaroslav Samson Lenk, původním jménem Jaroslav Lenk, je český folkový a trampský zpěvák, kytarista, textař, písničkář. Je bývalým členem folkové skupiny Máci (1976–1993), členem trampské skupiny Hop Trop (od roku 1980) a kapelníkem své skupiny Samson a jeho parta (od roku 1993). Je držitelem několika Port. Do jeho tvorby patří mimo jiné i dětské písně k večerníčkům (Madla a Ťap, Vydrýsek, Méďové atd.).