Rozhledna s názvem Korunka bude otevřená 29. května

Foto: Lucie Hochmalová

ČERNOLICE – Velká sláva se bude konat v neděli 29. května na kopci Červená hlína nad Černolicemi. Ve 13 hodin tu bude otevřena rozhledna, která dostala název Korunka. Součástí oslav bude i muzika a občerstvení.

Kolaudace rozhledny, která se začala stavět před třemi lety, proběhla 17. května. Nápad na stavbu na kopci nad údolím Berounky je ale mnohem starší. „Nápad s rozhlednou vznikl už někdy okolo roku 2010. Územní plán z roku 2013 již se stavbou na Červené hlíně počítal. Ve finančních možnostech obce však nebylo, aby ji stavěla sama,“ sdělil místostarosta Černolic Jiří Michal.

Obec se nakonec dohodla na stavbě rozhledny se soukromým investorem a sama poskytla pozemek pro stavbu. „Obec si vymínila souhlas s architektonickým návrhem. Součástí dohody bylo i to, že stavba bude kovová, a to kvůli minimálním nákladům na její udržování. Ve hře byla i otázka, kdy by došlo k převedení stavby na obec? To se ve smlouvě promítlo tak, že stavba na obec bude převedena pouze tehdy, kdyby se o ní investor a majitel dlouhodobě nestaral,“ dodal Jiří Michal.

Záměr stavby schválilo černolické zastupitelstvo v roce 2015, architektonický návrh pak v roce 2016. Finální smlouva byla podepsána v září 2016. Výstavbu zpozdily rostoucí ceny nákladů, takže se začalo až v roce 2019 usazením pilotů. Realizace se protáhla i poté kvůli problémům s výpočtem statiky stavby a kvůli stále rostoucím cenám materiálů. Stavbu se nakonec podařilo dokončit až letos na jaře.

Foto: Lucie Hochmalová