Řidičům na Strakonické se uleví, přechod před dálnicí brzy zmizí

Vizualizace: Ing. arch. Josef Habersberger

PRAHA – Je tu dobrá zpráva pro řidiče, kteří často jezdí autem od Jíloviště do Prahy nebo zpět. Nebezpečný přechod pro chodce na Strakonické silnici u Zbraslavi, který nutí všechny zpomalit na padesátikilometrovou rychlost, brzy zmizí. Nejpozději na jaře 2025 ho nahradí podchod.

Čtyřproudá výpadová silnice na okraji Prahy se pár desítek metrů za přechodem mění na dálnici D4 směrem na Příbram. Na území Prahy je Strakonická ale vedená jako silnice pro motorová vozidla, protože nesplňuje parametry dálnice, mimo jiné právě i kvůli přechodu. Ten propojuje Zbraslav a Lipence a ulici Strakonickou překonává mezi ulicemi Lesáků a Za dálnicí. Všechna auta zde musí brzdit na maximální rychlost 50 km/h, nebo úplně zastavit.

Smlouvu na vybudování podchodu podepsala nedávno pražská TSK s výhercem soutěže. Zakázka byla domluvena v režimu Design & Build, takže dodavatel zajistí i projekční práce. Nabídková cena dosáhla téměř 109 milionů korun, jako termín dokončení se uvádí 470 dní.

Podle uzavřené smlouvy začnou práce přeložkami inženýrských sítí už během zimy. Hotovo by mělo být na přelomu roku 2024 a 2025.

Zvažovala se lávka

Zajímavé je, že původně se v místě přechodu zvažoval i nadchod. V architektonické soutěži navrhly dokonce dvě ze tří oslovených architektonických kanceláří lávku. Osmičlenná odborná komise nakonec vybrala podchod podle návrhu Josefa Habersbergera. Díky tomu bude budoucí přechod bezbariérový, bezpečnější a kratší.

„Nejprve jsme se museli vypořádat s výkupy řady pozemků a během stavebního řízení také s odvoláními. Letos na jaře jsme ale získali pravomocné stavební povolení a vypsali soutěž na zhotovitele,“ popsal pro server zdopravy.cz bývalý náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, který projekt během svého mandátu inicioval.

Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace v Praze. Jezdí po ní mimo jiné sedmnáct autobusových linek Pražské integrované dopravy, z čehož jsou čtyři městské a třináct příměstských.

Zdroj: mapy.cz