Řevnická Rybofka tentokrát i s ozvučením

Dirigent Lukáš Prchal. Roto: o.s. Náruč
Dirigent Lukáš Prchal. Roto: o.s. Náruč

Kavárna Modrý domeček v Řevnicích připravuje Rybovu mši v trochu netradičním pojetí. Ale v tradičním čase – na Štědrý den od 13 hodin.

Pro mnohé z nás se mezi tradiční symboly vánočních svátků zařadila i Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Tato česky psaná církevní skladba vznikla v roce 1796. Jakub Jan Ryba (1765–1815) je autorem textu i hudby a dílo napsal v době, kdy mu ještě nebylo ani 31 let. Nejedná se v pravém slova smyslu o mši, ale o pastorální hru nebo také vánoční kantátu s pastorálními motivy. Sestává z šesti hlavních a tří vložených částí a její příběh vypráví o zvěstováníKristovanarození a příchodu pastýřů k jesličkám. Jakub Jan Ryba při komponování vsadil na prosté motivy a radostnou atmosféru a děj mše zasadil do ryze českého prostředí. Jeho cílem bylo oslovit lidi z různých společenských vrstev, bez ohledu na vzdělání či věk, a vtáhnout posluchače do děje tak, aby ho mohli skutečně prožít, a ne pouze pasivně vnímat, jak tomu doposud u většiny církevních skladeb bylo. Obliba, které se Česká mše vánoční těší, je dokladem toho, že se mu to podařilo.

Českou mši vánoční si můžeme již poněkolikáté vychutnat na Štědrý den v jednu hodinu odpoledne před kavárnou Modrý domeček v Řevnicích. Zpívat budou osvědčení sólisté, Řevnický příležitostný pěvecký sbor, zpěváky doprovodí orchestr a dirigentské taktovky se chopí mladý, úspěšný dirigent, sbormistr a zpěvák Lukáš Prchal. Navíc letos poprvé bude Rybofka ozvučena! Netradiční atmosféru doplní vůně svařeného vína, které nás zahřeje a příjemně naladí před Štědrým večerem, a chybět nebudou ani koledy, jejichž společným zpěvem všichni přítomní celou akci zakončí.

(lp)