Radotín má dvě nové lávky: přes Berounku a nad frekventovanou silnicí

Lávka pro pěší i cyklisty Foto: z archivu MC Praha 16

RADOTÍN – V pátek 1. září se v Radotíně koná slavnostní uvedení do provozu dvou mostních konstrukcí postavených v Městské části Praha 16. Slavnostní akce začne v 10 hodin. V prvním případě se jedná o zprovoznění lávky pod železniční tratí, ve druhém o slavnostní zahájení provozu lávky přes Berounku, která je významnou spojnicí mezi radotínským, zbraslavským a lipeneckým katastrálním územím.

Lávka pod železniční tratí spojuje centrální část Radotína (oblast nám. Osvoboditelů) a modernizovaného nádraží s podchodem pod železniční tratí vyúsťujícím do ulice Ke Zděři a dále ke školním areálům, sportovištím a k odpočinkové zóně spojené s Berounkou a koupacím biotopem. Lávka vznikla jako náhrada za uzavřený železniční přejezd a je přeložkou cyklostezky A11. Bude mít zásadní pozitivní vliv na zcela bezproblémový a bezpečný přístup radotínských dětí do školní oblasti. Autorem lávky je společnost Top Con Servis (projektanti Ing. Alexander Kurz a Ing. Lukáš Kurz). Investorem stavby bylo hlavní město Praha a Správa železnic.

Ve druhém případě se jedná o slavnostní zahájení provozu lávky přes Berounku, která je významnou spojnicí mezi radotínským, zbraslavským a lipeneckým katastrálním územím. Díky finančním prostředkům od hlavního města Prahy nahradila původní lávku, jež byla po povodních staticky ve velice problémovém stavu. Tato nová lávka je zajímavá svým excentrickým zavěšením na jednom pylonu, který je kloubově uložen přímo na horním pásu příhradové konstrukce. Autory lávky jsou Ing. arch. Josef Pleskot a projektant Ing. Vladimír Janata.

Na akci přislíbili  účast mimo jiné ministr dopravy Martin Kupka, zástupci za hl. město Prahu (náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib a radní pro finance Zdeněk Kovářík), dále senátor Pavel Fischer, architekt Josef Pleskot, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, zástupci radotínské, zbraslavské či lipenecké samosprávy a představitelé zhotovitelských firem.

Program:

10.00 – sraz účastníků a zástupců médií u bývalého přejezdu v ulici Na Betonce, parkoviště K+R

10.15 – slavnostní otevření a žehnání lávky (následuje prohlídka a přesun k lávce přes Berounku)

10.45 – slavnostní otevření a žehnání lávky přes Berounku (následná prohlídka lávky)

11.00 – slavnostní přípitek se zástupci hl. města Prahy, starosty městských částí, projektanty, zástupci zhotovitelských firem a dalšími hosty, občerstvení

Nová láska pro pěší a cyklisty Foto: z archivu MC Praha 16