Příčina vlhkosti v domě je různá. Zatočte s ní

Možná jste ji do této doby vůbec neznali. A najednou je tu. Vlhkost v domě ovlivňuje nejen stav budovy, ale hlavně váš každodenní život a zdraví. Vysvětlíme vám, co vše může vlhkost způsobit. A hlavně, jak ji vyřešit a žít opět v suchu. V domě poměrně novém i v budově staré několik desítek let. 

Vlhkost může zavinit změna vodoteče podzemní vody. Tu často vyvolá úprava vegetace na stávajícím pozemku nebo v sousedství. Zejména pak na ploše, která je svažitá. Pokud je právě váš dům ve svahu a nad vámi jsou pozemky a stavení sousedů, je velmi pravděpodobné, že i drobnou úpravou – tedy zásahem do země – se změní tlak podzemní vody a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Například stavba bazénu může mít na váš neizolovaný dům velký vliv. Není to vždy pravidlo, protože pod zem nevidíme a spoléháme se pouze na fyziku v souvislosti s hydrologií. Ale děje se to poměrně často. 

Úroveň vodoteče spodní vody výrazně ovlivňují také sněhové a dešťové srážky. Tím se dostáváme k dalším příčinám vlhkosti zdiva: porušená střecha, okap nebo také svod dešťové vody, tzv. geiger, havárie kanalizace a podobně. 

Jak moc je dům vlhký, nezávisí na tom, z jakého je postaven materiálu, ale zda má, nebo nemá izolaci. Jste majitelem starého domu? Pak se jistě ptáte, jak je na tom právě ten váš.

Hydroizolace je poměrně mladým vynálezem

Ve 30. letech minulého století panovala doba PVC. Na přelomu 40. a 50. let se začalo na našem území izolovat asfaltovými pásy. Práce s nimi byla velmi náročná. Materiál nebyl příznivý ani pro přírodu, ani pro člověka, a přestal se používat v roce 1969. 

Pokud máte dům starý 100 let a více, můžete se setkat se zbytky dehtových nátěrů či jejich kombinací s lepenkou nebo i smolou. Používaly se už od roku 1820. V dnešní době se pro tento druh hydroizolace používá pojem „černá vana“. Jde o metodu asfaltových nátěrů, pásů a PVC fólií. Pojem „bílá vana“ se používá u novostaveb, kdy se spodní stavba realizuje z vodonepropustného monolitického betonu. Logicky z toho vyplývá, že u stávajícího domu není tato metoda možná. 

Odstranění příčiny je pouze začátek

Dům trpící vlhkostí je důležité diagnostikovat. Najít příčinu a ideálně ji odstranit. Složité je, že ani poté nemáte vyhráno. Pokud šlo o prasklý okap, zatékající střechu nebo havárii kanalizace, záleží na tom, jak dlouho byl dům sužován přímým stykem s vodou. Rychlé odstranění této příčiny znamená postupné vysychání budovy i několik let. Své o tom vědí lidé, které zasáhla povodeň. Problém sice odstranili, ale stále se jim na stěnách objevují mokré mapy, zasolování i černá plíseň. 

Stejný výsledek má také namáhání domu spodní vodou. Vlhkost vylézá po stěnách nahoru, často se projeví i plošně na podlaze.

Je přirozené stěny pravidelně ošetřovat protiplísňovým nástřikem, popřípadě je v častých intervalech škrábat a nahazovat omítku. Jde však o vyčerpávající kolotoč, ve kterém se lidé marně ptají: „Kdy už to skončí?“ 

Často je stěna neodborně vymalovaná základními malířskými nátěry, v horších případech ji lidé obloží dřevem, obkladem nebo zastaví nábytkem, aby se už na tu hrůzu nemuseli dívat. Když k tomu přičtete i nedostatečnou izolaci, voda k vám má cestu stále otevřenou.

Řešení vlhkosti zvenku i zevnitř

V tuto chvíli se nabízí několik metod. Mechanická zvenku, tedy obkopání domu, podřezání a aplikace následné drenáže. Často ale vnější zásah není možný. Pak přicházejí metody vnitřní. Můžete použít přístroje na bázi elektrofyzikálního principu osmózy, popřípadě navrtat zdivo a aplikovat injektáž.

Všechny tyto postupy jsou založené na odbornosti, konkrétně přesné diagnostice a návrhu řešení, a také na zkušenosti samotných aplikátorů, které je provádějí. Často je to i velmi finančně nákladné a výsledek se neobjeví ihned. Každá metoda je časově náročná a různě účinná. A opět se bavíme o postupném vysychání a nepěkných estetických projevech. 

Používá se i metoda na bázi odvětrání vlhkosti ze zdiva. Jde o použití prodyšných materiálů, které umožňují vlhkosti přirozeně putovat ze zdi do interiéru, kde je pravidelným větráním odvedena z místnosti ven – řízenou ventilací, komínovým efektem, mikroventilací oken nebo běžným otvíráním oken. 

Ideální a dlouhodobé řešení

Deska IsoAir je vyvinuta právě pro řešení vlhkého zdiva odvětráváním. Nepříjemné vizuální projevy na zdech řeší okamžitě. A nejen to. Je tím pravým řešením pro vlhkosti vyšší než 20 procent. Běžně naměřená vlhkost ve sklepích se pohybuje okolo 57 procent. Hlavním benefitem této desky je, že oproti jiným metodám, prováděným povrchovou úpravou zdiva v interiéru, je výsledek dlouhodobý. Díky alkalickému prostředí uvnitř desky je naprosto nemožný vznik plísní. V desce nedochází k zasolování, a to už z podstaty velikosti a délky pórů, díky tloušťce a také receptuře, podle které se vyrábí. Na povrchu desky neulpívá vlhkost, ale putuje dále do prostoru. Obavy z navýšení vzdušné vlhkosti v místnosti ale nejsou na místě. Řádově jde o pár procent. 

Výbornou zprávou je, že obložit interiér deskami IsoAir zvládne téměř každý. Šikovný chalupář nebo majitel rodinného domu nepotřebuje odborníka. Co vám ale doporučujeme provést odborně, je diagnostika a následný správný výběr desky. Obraťte se s důvěrou na nás. 

A třešnička na dortu? Třeba vás potěší tepelněizolační vlastnost desky, kterou přirozeně umožňuje použití určitého množství polystyrenu. Výsledkem je suchá a teplá zeď splňující kategorii A2 reakce na oheň. 

Jsme rádi, že můžeme být součástí regionu Dolní Berounka. Pokud potřebujete řešení, zavolejte nám:

Renáta +420 607 129 807
Marek +420 602 326 191

www.isoair.cz
www.iglubrick.cz