Prezident udělil Květoslavu Mašitovi Medaili Za zásluhy 1. stupně

VŠENORY – Prezident Petr Pavel udělil 28. října poprvé státní vyznamenání u příležitosti vzniku samostatného Československa. Během slavnostního večera ocenil i slavného motocyklového závodníka a rodáka z Všenor Květoslava Mašitu, který získal Medaili Za zásluhy 1. stupně.

Spolu s motocyklovou legendou obdrželi stejnou medaili další zástupci sportovních odvětví: krasobruslařka Eva Graham, atlet Josef Neček a horolezci Radek Jaroš a Dina Štěrbová.

Květoslav Mašita se narodil 2. října 1947 ve Všenorech u Prahy. Závodění miloval už od dětství, nejdříve jezdil s kamarády na kolech, ale v patnácti letech dostal od souseda motocykl Pionýr a přizpůsobil si ho k závodění. Jak rád říkával: „Závodění mě bavilo. Kolikrát to bolelo, ale kdo nepadá, nezávodí a nemůže ani vyhrávat.“

A vítězil často. Šestkrát vyhrál závod Šestidenní, neoficiální „motocyklovou olympiádu“, dále ovládl 33 soutěží v rámci mistrovství Evropy, šestkrát byl členem týmu Mistrů světa a desetkrát v řadě získal titul evropského šampiona v letech 1968 až 1977 na motorce Jawa 350.

Získal také mnoho dalších ocenění: jako jediný Čech byl uveden do Síně slávy Mezinárodní motocyklové federace FIM, získal cenu Emila Zátopka pro české sportovní legendy, titul zasloužilý mistr sportu a třetí místo v anketě Autoklubu České republiky o motocyklového závodníka století.

Medaile od prezidenta České republiky je tak dalším z jeho významných životních úspěchů.

Zdroj: Paměť národa