Martin Mitterwald: Nepředstavitelné se stalo skutečností

Foto: z archivu M. Mitterwalda

LETY – Letovák Martin Mitterwald (51) letos úspěšně absolvoval svůj první triatlonový závod Ironman v krásném prostředí okolo rakouského Klagenfurtu. (Markéta Huplíková pro Letovák)

Proč nepředstavitelné se stalo skutečností?

I když jsem odjakživa sportoval, běhání na delší tratě jsem nesnášel a plavání pro mě bylo noční můrou, ne nadarmo mě ve škole zařadili mezi „kapry“. Z triatlonu mě bavilo jen kolo.

Tvá cesta k běhání?

S Šárkou rádi sportujeme a vedli jsme k tomu i naše čtyři děti. Lety jsou pro to skvělé místo. Pravidelně běhat jsem začal až před 15 lety se sousedy, díky hecu od kolegy v práci. A stal se z toho návyk. Prodlužovali jsme trasy, měnili intenzitu. S parťákama se člověk víc kousne.

Máš rád výzvy?

Určitě. Tehdy jsme zkusili pražský půlmaraton a delší běh pak dávali každý rok. Donedávna jsem si také říkal, že běžet celý maraton (42 km) nemám zapotřebí. Přišel rok 2017 a my stáli na startu prvního z nich!

A jak to bylo s triatlonem?

Opět trochu hec, každý rok jsem od kamaráda slýchal stejnou otázku, kdy s ním vyrazím na nějaký závod. ´Neblbni, neuplavu kraulem ani 100 metrů´, byla tradiční výmluva. Naštěstí se k nám do běžecké party přidal Honza Halounek z Dobřichovic. Málokdy máš parťáka, který je na tom kondičně podobně a má rád podobné ptákoviny. Běžíme pomalu – kecáme, rychle – makáme a oba jsme byli neplavci. Byli jsme v tom zkrátka spolu a vzájemně jsme se drželi nad vodou.

Foto: z archivu M. Mitterwalda

Tak jste začali s přípravou na triatlon?

Přesně tak, před pár lety jsme se přihlásili na plavecký kurz, tam se potvrdilo, že můj styl má k dokonalosti hodně daleko. Nicméně i s tím málem jsme si dovolili absolvovat první půl triatlon na Vysočině – Pilman 2020. Až na místě jsme zjistili, že jde o Mistrovství ČR – plavání na 1,9 km mělo dva okruhy, a když jsem doplaval první, nejlepší už vylézali z vody. Ale neodradilo mě to, věděl jsem, že se k tomu musím probojovat podobně, jako u běhání. Následovalo několik dalších kratších triatlonů u nás a v Zell am See, ale plný ironmanský závod byl pro mě stále z říše snů. Jenže mám kamaráda Dana, který do mě pravidelně šil, kdy už na sebe přestanu být měkkej.

A jak došlo na Ironmana v Klagenfurtu?

Loni na podzim jsme s Honzou vyhodnotili, že vzhledem k našemu ideálnímu věku bude fajn Ironmana konečně dát. Díky referencím jsme vybrali právě závod v Klagenfurtu. Přidali jsme v trénincích a věděli, že musíme zamakat na plavání. Koncem letošního ledna jsme absolvovali víkendový kurz s bandou triatlonistů, po kterém se to zlomilo. Najednou se dalo uplavat kraulem podstatně víc. S trenérkou jsme pak drilovali jednou týdně a mezitím plavali sami.

Celkový tréninkový plán?

Trenér je fajn, já dal spíše na vlastní pocit, konzultoval s kamarády – plavání bral jako kompenzaci mezi tréninky běhu a kola, zařazoval regeneraci, aby to tělo vydrželo.

Jak se člověk udrží v tempu?

Čím více se závod blíží, nějak se to v hlavě přepne a připadáš si trochu jako profi sportovec. V triatlonu je hodně důležitá i čtvrtá disciplína – výživa. Přemýšlíš měsíce před závodem, co je optimální, aby tělo dostalo potřebné palivo na závod, a to nejen v jeho průběhu.

Foto: z archivu M. Mitterwalda

Čím je závod v Klagenfurtu výjimečný?

Úžasná atmosféra, velká show pro zhruba tři tisíce závodníků a fanoušků. Plave se ve Wörthersee, v téměř pitné vodě. Na kole 1600 metrů převýšení v krásné horské scenérii, maraton pak kolem jezera.

Měli jste podporu?

Přijely i naše manželky a děti, aby nám fandily. Jsem vděčný rodině, která mě celou dobu podporovala a tolerovala, že jsem stále někde ve větru. Moje žena s oblibou říká, jak je ráda, že po čtyřicítce patřím do skupiny chlapů, kteří se zbláznili do sportu, a ne do mladšího exempláře.

Jaký byl tvůj cíl?

Závod v limitu 17 hodin dokončit, 12 bych bral jako fajn výsledek a sen byl pod 11.

Výsledek?

I přes velké vedro se podařilo za 10:49 hodin. Vnímám, jak je důležitá hlava, že když si člověk ve své mysli cokoliv dovolí, může toho dosáhnout. A to se snažíme předávat i našim dětem.

Tvé cíle do budoucna?

Vybíráme další závody a hlavně se těším na „cestu“ k nim.

Držíme palce!

———————————————

CO JE IRONMAN?

  • Plavání 3,8 km
  • Jízda na kole 180 km
  • Běh 42 km
  • V kategorii 50 – 54 let Martin skončil na 18. místě z 260 závodníků.
  • Více na www.ironman.com/im-austria-results