Představujeme se: Jak použít adresář

Představujeme se Jak použít adresářFirmy a instituce pěkně pohromadě na jednom místě, aneb jak hledat a najít.

Hledáte zedníka? Kape vám voda z kohoutku a chtěli byste vyměnit celou vodovodní baterii? Nebo jen potřebujete telefonní číslo na poštu nebo obecní úřad? Všechny tyto údaje budou k dispozici v adresáři regionálního informačního portálu iDOBNET.cz.

Byly doby, kdy telefonní čísla obyvatel a institucí našeho regionu nebyla zařazena pod Prahu a každé číslo mělo pouze čtyři číslice. Do Prahy se volalo přes nulu, z Prahy do regionu dokonce přes pětimístný volací znak. Z pohledu dnešní doby je devítimístné číslo jakéhokoli telefonu v České republice výrazným zjednodušením a jednoznačně výhodou.

Lokální místní telefonní obvody (MTO) měly ale jednu obrovskou výhodu – pro každý takový obvod existoval samostatný malý telefonní seznam, kde bylo možné najít pouze lidi z regionu. Nejlepším obdobím z tohoto pohledu byla doba, kdy již byly vydávány Zlaté stránky a bylo možné hledaného řemeslníka najít nejen v tzv. bílých stránkách, ale i ve žlutých stránkách, kde se nachází dodnes celoplošná inzerce.

Zlaté stránky v regionální podobě vyšly bohužel asi pouze dvakrát. Dnes lze telefonní čísla účastníků našeho regionu nalézt zčásti v pražském seznamu, zčásti v berounském. Pokud je třeba nalézt například místního topenáře, je nutné hledat i mezi více jak 50 kilometrů vzdálenými živnostníky, kteří mohou bydlet v Praze na Černém Mostě nebo v Bohnicích.

Tištěný telefonní seznam?
Papírová podoba telefonního seznamu má jistě své výhody. Když pomineme výše uvedené nevýhody, tak výhodou je zcela jistě skutečnost, že telefonní seznam je jako sešit nezávisle po ruce u telefonu, je nezávislý na jakékoli jiné technice. Najde si tudíž stále své příznivce hlavně u seniorů a dalších uživatelů telefonního přístroje, kteří si s technikou příliš nerozumí. Ale podívejte se ještě na pár negativních stránek – právě pro náš region je typické, že se již nejedná o sešit, ale spíše o knihu velikosti šanonu. Není také úplně jisté, zda senioři budou schopni malá písmenka bezproblémově přečíst a nezanedbatelná není ani aktuálnost vytištěných údajů.

Již před dvaceti lety provozovatel francouzské telefonní sítě nabízel svým uživatelům alternativu – buď klasický papírový telefonní seznam, nebo terminál MiniTel. Tento terminál se vůbec nedá srovnávat s dnešními počítači, ale z hlediska adresáře už měl tenkrát podobnou funkčnost. Bylo možné přes klávesnici zadat dotaz a terminál zobrazil z on-line databáze požadované kontakty.

Adresář na internetu
Provozovatel regionální vysokorychlostní bezdrátové sítě s napojením do Internetu, občanské sdružení Dobnet, o.s., přichází dnes v rámci regionálního informačního portálu iDobnet.cz s myšlenkou, že by většina místních firem a živnostníků mohla být v jakémsi adresáři nebo katalogu, kde by byly informace stále aktuální. Cílem není v žádném případě suplovat Zlaté stránky či jiné místní inzertní tištěná periodika, cílem je vytvořit seznam těchto institucí, aby bylo možné interaktivně nalézt jejich základní kontaktní údaje.

Udržovat ovšem takový seznam aktuální, to chce nejen kus odvahy, ale také nemalé množství prostředků na pracovníky, kteří se o adresář starají. Proto vznikl nápad, že adresář bude z principu obsahovat pouze základní údaje sestávající z názvu firmy nebo jména živnostníka, oboru, do jakého je zařazen, popisu činnosti, jakou se zabývá, města, kde firma sídlí a www stránek firmy. Tedy údajů, které se ne tak často mění a není problémem je udržet v podobě, kdy záznam je stále aktuální.

WWW pro každého živnostníka
Pokud má firma svoje www stránky, kontaktní informace návštěvník nalezne již na www stránkách konkrétní firmy. Pokud firma nemá svoje stránky, provozovatel portálu zřídí záznam v interním katalogu firem. Tento záznam, kde budou pouze základní kontaktní údaje, si bude již odpovědný pracovník firmy spravovat sám. Vytvořením tohoto záznamu získá v podstatě firma zdarma své první jednoduché www stránky.

O aktuálnost důležitých údajů se tudíž postará sám pracovník firmy, buď právě na svých www stránkách, nebo ve zřízeném záznamu. Pokud bude při kontrole zjištěno, že odkaz z adresáře nefunguje nebo obsahuje zjevně nesmyslné údaje, bude firma z adresáře odstraněna.

A jak hledat? 
Hledání v katalogu je velmi jednoduché. Buď si návštěvník portálu najde firmu pomocí přehledného seznamu oborů, anebo bude používat přímo fulltextové hledání, které hledá slova ve všech informacích záznamů firem. Protože portál obsahuje mnoho jiných informací, doporučuje se zaškrtnout pod hledaným slovem volba „pouze v aktuální sekci“.

Veškeré připomínky k provozu adresáře nebo informace o chybách v kontaktech je možné zasílat e-mailem na adresu helpdesk@dobnet.cz.

Michal Nešpor