Pozor na zloděje aneb zkomplikujte jim jejich snažení

Ilustrační foto: Lucie Hochmalová

DOLNÍ BEROUNKA – Bezpečnost je téma, které řeší majitelé domů, bytů, automobilů nebo jízdních kol opravdu často. Zvláště poté, co v posledních letech řádí lapkové v našem okolí více než dost a v nemovitostech kradou, i když jsou majitelé doma. Před nenechavými zloději si dnes nemůže být jistý nikdo. A i když stoprocentní ochrana před nimi neexistuje, lze jim jejich „práci“ alespoň ztížit.

V loňském roce bylo v okrese Beroun podle statistik spácháno celkem 1 526 trestných činů, z toho 103 v hospodářské oblasti, 88 vloupání do rodinných domů a bytů a pět loupeží. V okresech Praha-západ a Praha-východ šlo celkem o 4 229 trestných činů, konkrétně 258 hospodářských, 230 vloupání do objektů a osm loupeží. Je tedy patrné, že nejrůznější zloději, lupiči a nenechavci nepominou žádnou příležitost, aby se obohatili. Jak na to, aby se vyhnuli vašemu domu? Nebo nechali na pokoji vaše auto či jízdní kolo? Nastíníme vám nejdůležitější zásady, jak ochránit svůj majetek.

Dům a byt

Žádné zabezpečení nezaručí, že vás zloděj nebo vandal nikdy nenavštíví. Přesto se ale můžete pokusit, aby se vašemu domu vyhnuli nebo v něm napáchali co nejmenší škody. Ostatně i pojišťovny za ukradené nebo zničené věci platí podle toho, jakou úroveň zabezpečení máte sjednanou ve své pojistné smlouvě. Vyplatí se dát si svůj dům i věci po této stránce do pořádku..

Většina běžných zlodějů jsou amatéři, kteří si hledají nejsnadnější cíle. Proto jim připravte  co nejvíce překážek, aby do vašeho domu ani nechtěli vniknout. Základem zabezpečení je hůře překonatelný plot, kvalitní dveře s odolnými zámky, které nejdou jen tak vylomit, dobré jsou také bezpečnostní fólie na oknech, předokenní rolety nebo okenní mříže v nejnižších patrech.

Dalším stupněm jsou například venkovní světla rozsvěcující se při pohybu nebo sirény. Většinu pobudů odradí, přesto ale nejsou spolehlivou pojistkou. Abyste riziko vloupání omezili opravdu na minimum, pořiďte si kamery nebo fotopasti. Alespoň zjistíte, kdo a kdy vás navštívil. Fotopasti nesledují jen zvěř, ale mohou pomoci i při ochraně majetku. Jejich výhodou je navíc  cena nižší než u kamerových systémů a člověk se snadno naučí je ovládat.

Jak funguje fotopast? Je to vlastně speciální automatický fotoaparát zaznamenávající jakýkoliv pohyb ve svém dosahu. Každá fotopast umí pořídit snímek, případně video, ty nejlepší vše během chvilky odešlou na váš telefon. S umístěním vám určitě pomůže firma, která je prodává. Pro umístění obecně platí optimální výška minimálně dvou až tří metrů, past tak zabírá větší úhel v prostoru. Za světla to je až dvacet metrů, v noci trochu méně. Do běžného domu pak stačí dvě fotopasti.

Automobil

Před zloději si nemohou být jisti ani majitelé automobilů. Auta se kradou na ulicích, na parkovištích i před domy. A když nelze vůz odcizit celý, zmizí alespoň jeho kola či pneumatiky. Policie stále častěji řeší krádeže kol nebo dokonce kompletních sad pneumatik přímo z vozu.

Jak tomu zabránit? Existují šrouby na kola, které krádež trochu ztíží, ovšem šikovní nenechavci se správným nářadím si poradí. Výhodnější jsou různé typy alarmů, upoutají k autu pozornost svým hlasitým zvukem. Nejúčinnější jsou ty s kontrolou náklonu vozidla: při krádeži kol se auto musí zvednout, a proto se siréna spustí při každém takovém pokusu.

Ilustrační foto: ICP

Jízdní kolo a koloběžka

Nejjednodušším objektem jsou pro zloděje jízdní kola a koloběžky. Od začátku letošního roku do poloviny srpna evidovala policie ve Středočeském kraji 366 odcizených cyklistických kol. Kradou se všude, z volných prostranství, garáží, koláren, ze sklepů i zahrad. Nejvíc případů se každý rok objevuje se začátkem jarní sezony. Většina kol končí v zastavárnách a pachatel není vypátrán.

Pokud se v našem regionu nějaké kolo najde a jeho majitele se nepodaří dohledat, je uschováno v prostorách Městské policie v Řevnicích. Nyní jich evidují deset. Některá jsou v poměrně dobrém technickém stavu, jiná mají svá nejlepší léta za sebou. Informace o nálezech dává Městská policie Řevnice na svůj facebookový profil.

„Kola se bohužel kradla a kradou i v současnosti. S tím, jak v posledních letech jejich cena rostla, jsou velmi atraktivním cílem. Na druhou stranu si majitelé kol více váží a věnují jejich ochraně pozornost. A také jsou k dispozici nové způsoby zabezpečení,“ říká Lukáš Princ ze Ski a Bike Centra v Radotíně.

Podle něj je velmi důležitá prevence: kolo důsledně zamykat kvalitním zámkem a rozhodně ho nenechávat bez dozoru nezamčené. To je nutný základ. Riziko krádeže se tím o hodně sníží, protože nejčastěji mizí právě odemčené bicykly.

„Lze vybírat z levných zámků, relativně snadno překonatelných, ale lepších než nic, až po těžké bytelné zámky, které už mohou být oříškem a lze je otevřít až po několik desítek minut trvajícím snažení. Dobrou službu dělá i pohybový detektor se sirénou či s propojením na telefon. Ukrytý může být třeba ve světle a funguje tak, že při pohybu se spustí hlasový alarm nebo upozornění v aplikaci. Zloděje zvuk často vyplaší. Pokud už vám kolo někdo ukradne, pomáhá GPS lokátor, jenž vám pomůže ho dohledat,“ dodává Lukáš Princ

Mnoho ukradených kol se nikdy nenajde. Pokud se objeví, kontrolují se v centrálním registru. Proto je dobré hned po koupi kolo zapsat a pamatovat si jeho výrobní číslo. Nebo označit  pomocí technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Obojím jednoznačně prokážete, že jde o váš majetek a zkrátíte si čas strávený na policii na nutné minimum.

„Nutno dodat, že jízdní kola často mizí také z koláren, kůlen na zahradě, garáží a ze sklepů, už nějak zabezpečených. Není od věci mít na takových místech oko na stěně a kolo si k němu poutat na zámek. Zloděje to přinejmenším zdrží a někdo ho může v domě vyplašit. U dražších kol se v takových případech osvědčilo oko na stěně a velký řetěz se zámkem, který se používá třeba na motorky,“ doplňuje Lukáš Princ. Každému doporučuje mít i dobré pojištění bez „tisíců“ výjimek.

Jaká jsou tedy nejlepší pojištění? Ta, která se vztahují na všechna místa, kde kolo odkládáte, a kryjící jeho skutečnou hodnotu. Pozor na různé výjimky. Existují i samostatná speciální pojištění jen na cyklistická kola. Počítají s nejrůznějšími situacemi a pojišťovna pak plní celou hodnotu. Elektrokola se dají pojistit samostatně.

Jak zajistit chatu před zimní sezonou?

Na podzim řeší mnoho majitelů zazimování a zavření svých rekreačních objektů, během dalších měsíců opuštěných. Pro zloděje se mohou stát snadným terčem. Je samozřejmé nenechávat na chatě žádné cennosti a drahé věci a ideálně ani zahradní nářadí, jež by zloděj mohl pro otevření použít. Platí totéž co pro dům: mějte dobré mechanické zabezpečení včetně mříží a bezpečnostního kování, spínače se světly s pohybovým čidlem, alarmy, fotopast nebo kameru. Dobré je také budit dojem, že je objekt obýván celoročně, a nesdílet žádné osobní informace na sociálních sítích.

Když lidé vidí zloděje, ať volají na linku 158

Krádeže a vloupání se dějí i v našem regionu. Jaký počet jízdních kol během posledních měsíců zmizel od řevnického nebo dobřichovického nádraží? Kolik chat už bylo vykradeno? A kolik zlodějů přistihli lidé v noci na svých zahradách? Tyto případy vždy řeší Policie ČR, sídlící u řevnického nádraží.

O situaci v Poberouní jsme si povídali s vrchním strážníkem Městské policie v Řevnicích Bc. Veronikou Matouškovou.

Hlásí vám lidé také krádeže nebo vloupání do svých domů či bytů?

Většinou se o nich nedozvíme přímo od občanů, dostanou se k nám jakousi „šuškandou“, případně od známých. Policie ČR nemá povinnost nám tyto informace sdělovat, a tak to nedělá.

Pokud ano, o jaké krádeže nejčastěji jde?

Většinou se jedná o krádež ze zahrady nebo vykradené vozidlo.

Co radíte lidem, když se na vás s podobným problémem obrátí?

Ať primárně adresují tuto problematiku Policii ČR. Je třeba škodu nahlásit, aby policie mohla začít pátrat po pachateli. Jako městská policie se vždy snažíme přizpůsobit hlídkovou činnost. Je nepravidelná, aby nebylo možné ji předpovídat. Samozřejmě se při hlídkách díváme i po odcizených předmětech, například kolech, koloběžkách a podobně.

Na co si podle vás mají lidé dávat největší pozor?

Doporučujeme řídit se heslem Příležitost dělá zloděje. Jednoduše řečeno: být pozorný ke svým věcem, zamykat dveře do domu, kůlnu, zahradní domky, kola a podobně.

Máte přehled, jaká lokalita je nejméně bezpečná?

Žádný „Bronx“ neevidujeme, obecně je známo, že se kriminalita drží v okolí nádraží, kde zloději kradou kola. Podle toho také upravujeme hlídkovou činnost.

Řešíte ve svých pověřených obcích často přestupky? Jaké?

Nejčastěji ty dopravní, parkování, rychlost. U přestupků proti veřejnému pořádku hlavně rušení nočního klidu, zábory veřejného prostranství a velmi nárazově přestupky proti majetku.

Ve kterých obcích nejčastěji?

Spíše ve městech, překročení rychlosti řešíme skoro ve všech obcích. Co se týče překročení nejvyšší povolené rychlosti, jsou pomyslnými „rekordmany“ Řitka, Jíloviště a Dobřichovice.

Jak funguje spolupráce strážníků městské policie a Policie ČR v této oblasti?

Policie ČR spolupracuje s městskou policií v rozsahu stanoveném zákonem.

Jak mají lidé správně reagovat, když vidí zloděje nebo se jim zdá někdo podezřelý?

Ideální je obeznámit ihned hlídku PČR na lince 158, případně kontaktovat hlídku městské policie na telefonním čísle 775 718 588. Ale na rozdíl od PČR není hlídka strážníků městské policie přítomna nepřetržitě.

Máte obecné rady, jak zabezpečit auto či kolo? A jaké je minimum pro ochranu domu či bytu?

Nejobecnější radou, kterou můžeme dát, je pořídit si dostatečně kvalitní zámek. U auta lze využít i různá mechanická zabezpečení, například zámek na volant, na převodovku.  Prostřednictvím GPS může majitel v mobilním telefonu sledovat aktuální polohu auta.

Na jízdní kola je ideální dát opravdu kvalitní zámek, případně i s alarmem. Existuje rovněž samostatný alarm se zabudovaným pohybovým senzorem a sirénou, která začne reagovat ve chvíli, kdy někdo s kolem pohne.

Minimem pro nemovitost je kvalitní zámek, při odchodu nezapomenout zavřít kromě dveří všechna okna. Na trhu je dostupná celá řada ochranných prvků, GSM prvky, které umí komunikovat s mobilním telefonem. Další z několika možností je digitální kukátko, jež monitoruje prostor před dveřmi. Umí detekovat pohyb i pořídit fotografii nebo krátký videozáznam při vstupu do domu či bytu.

Má Městská policie Řevnice propagační materiály na téma bezpečnosti, dělá besedy nebo podobné aktivity?

Propagační materiály zatím nemáme. Domlouváme spolupráci s Besipem a besedy ve škole. Kooperujeme se ZŠ Řevnice, přednášeli jsme dětem o bezpečnosti na kole, při cestě do školy, o nalezených zvířatech, infekčním materiálu, další rozhovory budou následovat. Řevničtí strážníci připravili přednášku pro děti ze ZŠ Dobřichovice o kyberšikaně. V minulém roce si je pozvali dobrovolní hasiči z Hlásné Třebaně a strážníci s dětmi hovořili i o  jiných tématech. Dělali jsme několik přednášek také pro seniory, u nich jsou aktuální podomní prodejci neboli „šmejdi“, podvodné SMS zprávy, telefonáty od „příbuzných“ a podobně.

Ilustrační foto: Lucie Hochmalová

Dejte si pozor i na rozestavěné domy, zloději jsou všude

A to doslova. Před zloději nejsme chránění nikde. Jaká je situace v našem okolí a co lidem radí Policie České republiky, nám sdělila por. Bc. Michaela Richterová z Kanceláře ředitele krajského ředitelství PČR, Oddělení tisku a prevence. Najdete tu také užitečné webové stránky.

Hlásí vám lidé na služebnu v Řevnicích a v Berouně krádeže nebo vloupání do svých domů či bytů? 

Ano, občané nám oznamují protiprávní jednání (nejen) majetkového charakteru, a to jak osobně na služebnách policie, tak i na lince tísňového volání 158.

Jak často se to děje? 

Nedá se specifikovat četnost oznámení, to je velmi různorodé a souvisí to i s určitým ročním období, o kterém se zmíním později.

O jaké krádeže se nejčastěji jedná? 

Nejčastěji se jedná o vloupání do různých přístavků, kůlen, neobydlených rodinných domů, rekreačních chat. Pachatelé se rovněž často dostávají i do novostaveb, případně rozestavěných domů, kde nastálo nikdo nebydlí, avšak tyto stavby jsou často plné stavebního materiálu a nářadí.

Je nějaká souvislost s ročním obdobím – krade se někdy častěji? Nebo kdy je nejméně těchto případů? 

Co se týká ročního období, tak například v zimě dochází častěji k vloupání do rekreačních chat. Je to z toho důvodu, že jsou neobývané a nehlídané. Nicméně nelze konstatovat, zda je v zimním období více krádeží než v létě a naopak…

Co se nejčastěji „ztrácí“ z ulic? 

Mluvíme o krádežích prostých – nejčastěji se jedná o jízdní kola, odložené batohy, kabelky. Zkrátka vše, co vybízí a je jednoduché vzít. Nelze opomenout ani krádeže v obchodních centrech.

Často slyšíme o krádežích kol. Odkud se nejčastěji kradou? 

V okrese Praha – západ jsou to odcizená jízdní kola jak volně odstavená, tak i z míst k tomu určených, jako jsou stojany u obchodů či u vlakových nádraží. V okrese Beroun pak ke krádežím kol nejčastěji dochází z pozemků domů, sklepů a koláren.

Máte přehled, jaké lokality jsou nejméně bezpečné? A jak ze statistik vychází obce v okresech Praha – západ a Beroun?

Detailní statistiky najdete na mapě kriminality – www.kriminalita.policie.cz. Jedná se o aktualizovanou mapu všech obcí a měst v ČR, kde si zároveň můžete při vyhledávání zadat období i druh trestné činnosti.

Dá se říct, jaký typ zlodějů je dnes víc rozšířený – profesionálové, nebo spíš amatéři?  

Nerozlišujeme, zda pachatelé majetkové trestné činnosti jsou „profesionálové“, nebo „amatéři“. Nicméně převažují spíše pachatelé jednotlivci oproti organizovaným skupinám.

Co radíte lidem, když se na vás obrátí s podobným problémem? 

Pakliže se na nás lidé obrátí s tím, že u něj došlo k protiprávnímu jednání, tak ta prvotní rada je taková, že by neměli vstupovat na místo činu, protože tím mohou znesnadnit práci policii. Důležitá je spolupráce s policejním orgánem včetně dodání popisu odcizených věcí společně s výrobními čísly a podobně.

Na co si podle vás mají lidé dávat největší pozor? 

Informujeme o tom prostřednictvím našich webových stránek www.policie.cz a webových stránek bezpečných měst. Pro Beroun jsou to stránky www.bezpecnyberoun.cz, www.bezpecnykraluvdvur.czwww.mesto-horovice.eu/bezpecne-mesto-1/, občany pravidelně informujeme nejen o nápadu trestné činnosti, ale seznamujeme je s naší preventivní činností. Jedna z oblastí, které se věnujeme, je i zabezpečení majetku. Veškeré rady jsou k nalezení právě tam. Co se týká Prahy – západ, existuje web www.bezpecnaprahazapad.cz.

Jak funguje spolupráce strážníků Policie ČR a strážníků Městské policie v této oblasti?  

Spolupráce Policie ČR a Městských policií, které máme v naší oblasti, funguje úzce a pravidelně. Kolegové fungují nejen jako naši „pomocníci“, ale rovněž s nimi pořádáme preventivní akce a účastníme se různých vzdělávacích seminářů.

Jak mají lidé správně reagovat, když vidí zloděje nebo se jim zdá někdo podezřelý? 

V tomto případě určitě radíme zavolat na linku 158 a vyčkat příjezdu hlídky na místo. Určitě nedoporučujeme pokoušet se pachatele zadržet, protože nikdy nevíme, kdo to je a jestli není ozbrojen.

Máte nějaké obecné rady, jak zabezpečit auto? Jak kolo? A co je minimum pro zabezpečení domu či bytu? 

Zde vás opět odkážu na naše webové stránky, kde je vše dopodrobna a přehledně rozepsáno https://www.policie.cz/clanek/rady-policie-cr-a-informace-o-prevenci-143872.aspx.

Má Policie ČR nějaké propagační materiály na téma bezpečnosti, nebo dělá nějaké besedy či něco podobného?  Je možné někde sledovat aktuální informace? 

Policejní preventisté se pravidelně účastní besed, seminářů a přednášek pro širokou veřejnost na různorodá témata. Jedním z nich je i zabezpečení majetku. Například jsme na začátku července realizovali projekt Zabezpečte se! Ten je primárně zaměřen na řádné zabezpečení nemovitostí před odjezdem na dovolenou. V průběhu jarních měsíců jsme opakovaně prováděli kontrolu chatových oblastí a parkovišť u obchodních center. V měsíci červen jsme rovněž téma zabezpečení nemovitostí otevřeli k příležitosti Evropského dne vloupání. O naší činnosti pravidelně informujeme na zmíněných webových stránkách www.policie.cz/web-informacni-servis-zpravodajstvi.aspx nebo na zpravodajství Územního odboru policie Praha venkov-západ.

Ilustrační foto: ICP

Důležitost zabezpečení určuje majitel

Jaké jsou možnosti zabezpečení našich domů a bytů? Co bychom měli určitě pořídit? Poradil nám Pavel Oberman z firmy Oberman Alarms.

Dokážete odhadnout, kolik lidí má nějak zabezpečenou svou nemovitost?

Nějak zabezpečenou nemovitost má asi většina majitelů, záleží však na tom, jak. Někdo se spokojí se zámkem na řetězu, jiný má bezpečnostní kování a dveře, další předchozí kombinuje s poplachovým zařízením a tísňovým systémem (alarmem), jeden se spokojí s v místě houkající sirénou, druhý volí připojení k pultu centralizované ochrany. Pokud bychom se měli bavit o PZTS – lidově „alarmu“, odhaduji jeho instalaci v nemovitostech v jednotkách, maximálně nízkých desítkách procent podle oblasti, kde se objekt nachází.

Jak je zabezpečení důležité?

Důležitost zabezpečení (myšleno PZTS) si musí dle konkrétní nemovitosti především určit jeho majitel podle toho, jak si ji cení. Jiné to bude pro pozemek se zahradním domkem a jiné pro vilu vybavenou drahými spotřebiči se zdmi ověšenými vzácnými obrazy. Vodítkem mu může být požadavek pojišťovací společnosti, která mu pro konkrétní případ určí stupeň zabezpečení dle normy. Z těchto informací by pak měl vycházet i technik instalující PZTS stanovením bezpečnostních rizik objektu a navrhnout odpovídající rozsah instalovaných komponent.

Samozřejmě je dobré nezapomenout i na jiná bezpečnostní opatření, jako jsou bezpečnostní zámky a ostatní mechanická zařízení, ale i automatické osvícení prostor při pohybu v nich, kamerový systém a další.

Jaké jsou ve zkratce možnosti?

PZTS systémy lze instalovat tzv. drátové, kdy jsou jednotlivé komponenty propojené příslušnými kabely, nebo bezdrátové, kdy jednotlivé komponenty jsou napájeny bateriemi (dnes s životností cca 2 až 3 roky) a komunikují spolu radiovými signály. Bezdrátové se hodí zejména do již hotových objektů, kde není vhodné provádět stavební úpravy, drátové jsou obvykle levnější, ideální do objektů ve výstavbě, bez nutnosti v budoucnu sledovat stav baterií, ale s obtížným přemístěním komponent např. při změně interiéru. Hybridní systémy pak kombinují obé.

Na čem záleží při instalování bezpečnostních prvků?

Při instalování komponent je krom výše zmíněného rozsahu dle stupně zabezpečení či dle požadavku kompetenta důležité zejména jejich vhodné umístění tak, aby plnily svůj účel. Detektor schovaný za skříní nic nedetekuje a pro majitele nemovitosti jsou to špatně investované prostředky. Komponenty musí být přístupné pro případný servis a zejména pro pravidelné kontroly či pro výměnu provozních baterií. Také oznámení o poplachu by se pak mělo dostat k majiteli vždy a všude, ať už za použití push notifikace, SMS zprávy nebo komunikace na pult centrální ochrany, k čemuž je třeba instalace příslušných komunikátorů.

Jaké bezpečnostní opatření k zajištění domu nebo bytu byste doporučil každému?

Každému bych doporučil použít nejdříve „selský rozum“ a má-li nemovitost pro něj nějakou hodnotu, zabezpečit ji v odpovídajícím rozsahu této hodnotě. Rozhodne-li se pro PZTS, měl by poptat zhotovitele s odpovídající kvalifikací, certifikací a referencemi. Ačkoli PZTS může poskytovat informace i jen majiteli, doporučil bych vždy pečlivě zvážit možnost připojení k PCO, byť v minimálním rozsahu služeb. My vždy nabízíme zákazníkovi bezplatně naši návštěvu nemovitosti a konzultaci k zabezpečení objektu systémy PZTS a CCTV, abychom ho seznámili s možnostmi námi dodávaných zařízení a přizpůsobili je jeho požadavkům a možnostem.

Jak se dá zabezpečit auto?

Vozidlo se dá zabezpečit i v zabezpečené garáži pomocí PZTS. Je-li však vozidlo mimo ni, je krom mechanických možností, které bývají již instalovány v rámci prodeje vozidla, jako je zámek řadící páky či volantu, možné instalovat GSM/GPS zabezpečovací zařízení, která majitele nejen informují o zásahu do vozidla, ale umožní i jeho lokalizaci. Některé alarmy pak umožní připojení k PCO a na základě dat z GPS sestavovat i knihu jízd… Další možností jsou samostatné imobilizéry, tajné spínače důležitých obvodů vozidla aj. Tato zařízení by měla vždy instalovat autorizovaná osoba. Více najdete na www.oberman.cz a www.oberman.eu.