Požár rozvodny: Škoda se šplhá k půlmilionu a vypadává elektřina

BEROUN – Obyvatele berounského sídliště v okolí ulice Na Náhonu vyděsil kouř, který unikal z trafostanice. Před požárem se z jejích útrob ozvaly podle svědků dvě ohlušující rány.
Hasiči k požáru rozvodny vyjeli v pondělí 2. listopadu po jedenácté hodině dopoledne. Hasiči povolali pohotovostního technika rozvodných závodů, aby trafostanici otevřel. „Hasiči se zatím pokoušeli do nasávacích otvorů aplikovat CO2, který se používá k hašení elektrických zařízení. Po několika prověření termokamerou bylo zjištěno, že uvnitř narůstá teplota a bude nutné provést násilný vstup. V té chvíli se však na místo dostavila pohotovostní četa, která trafostanici odemkla,“ popisuje vypjatou situaci tisková mluvčí HZS Středočeského kraje Tereza Fliegerová.

Technik energetiků naštěstí uvedl, že zařízení není pod proudem, a tak po prvotním zahašení pomocí oxidu uhličitého nasadili hasiči k likvidaci požáru pěnotvorné zařízení, kterým následně zapěnili i kabelový kanál. Za necelou čtvrthodinu byl oheň lokalizován a krátce po poledni zcela zlikvidován. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 000 korun, včasným zásahem se podařilo uchránit hodnoty za pět milionů. „Příčinou vzniku požáru byla technická závada na vypínači vysokého napětí,“ dodala Fliegerová.

Město Beroun upozornilo občany, že kvůli požáru na trafostanici v ulici Na Náhonu může docházet k výpadkům elektřiny na elektrických rozvodech, které jsou na tuto trafostanici napojené. „Výpadek elektřiny může nastat například i na semaforech nebo na veřejném osvětlení. Technici se snaží celou situaci co nejdříve vyřešit. Nicméně podle informací, které jsme získali, oprava potrvá nejméně 12 hodin,“ vysvětluje se na webu města.