Na území Středočeského kraje se odehrálo již několik případů, kdy podvodníci telefonovali nejčastěji prostřednictvím pevné linky a vydávali se za vnuka, který se dostal do finančních potíží.
Za své oběti si vždy vybrali starší osoby, kteří často nedokáží po telefonu přesně rozpoznat hlas a jsou důvěřiví.
Scénář případů je vždy stejný. Podvodník přesvědčí seniora o tom, že je opravdu jeho vnukem a pod různými záminkami, které mění, požaduje půjčku většího finančního obnosu. Zároveň mu vysvětlí, že si pro peníze nemůže přijet sám. Instruuje ho, aby nachystal dvě obálky s penězi – jednu s půjčkou většinou v řádech několika set tisíc korun pro „vnuka“ a ve druhé „pár“ tisíc korun pro taxikáře, který obě obálky vyzvedne.
Policisté zatím nemají důkazy o tom, že by zmiňovaní taxikáři byli do zlodějské akce zapojeni. Naopak si myslí, že by těmto podvodům mohli zabránit. A seniorům zachránit často celoživotní úspory. Proto strážci zákona žádají taxikáře, aby při podobném jednání volali linku 158. A starší lidi nabádají, aby si podobné telefonáty ověřovali. Například tím, že zavolají na číslo skutečného příbuzného a ověří si, zda opravdu mluvili s ním. A nikdy nepředávali peníze cizí osobě.
(red)