Tip na výlet: Pojďme do světa filmu a fantazie

Foto: archiv muzea
Foto: archiv muzea

Kdo by neznal slavné české filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil? Jsou to opravdové poklady české kinematografie. A spojuje je jméno režiséra Karla Zemana. Pojďme se teď podívat do světa jeho filmových zázraků – navštívíme Muzeum Karla Zemana.

V Praze nedaleko Karlova mostu je ukrytý prostor plný filmové fantazie, který se hned tak nevidí. Návštěvníci si tady mohou hrát a na chvíli se přenést do role filmařů, všem je dovoleno vyzkoušet si triky, jež režisér ve svých snímcích používal. Interaktivní expozice nadchne děti i jejich dospělý doprovod!

Tři roky od vzniku

Muzeum bylo otevřeno na podzim roku 2012. Jeho tvůrci Jakub Fabel a Ondřej Beránek chtěli lidem představit dílo skvělého režiséra Karla Zemana a ukázat, jak vznikaly filmové efekty v době, kdy ještě nebyly digitální technologie.

Když se setkali s dcerou pana Zemana Ludmilou, vznikla myšlenka muzea. „Ludmila Zemanová i její dcera Linda s námi na přípravě intenzivně spolupracovaly a také poskytly práva a především osobní archiv. Zároveň dohlížely, aby informace o díle i životě Karla Zemana byly fakticky správné a objektivní,“ řekl Jakub Fabel. Muzeum tak mapuje život i dílo Karla Zemana od prvních animací a loutkových snímků, největší část zobrazuje nejslavnější filmy Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil.

Filmové scény i ateliéry

Návštěva muzea je opravdu zážitek. Během expozice získáte dojem, jako byste byli uprostřed natáčení, můžete se vznášet na létajícím stroji, řídit ponorku nebo se procházet po Měsíci. Ateliéry s kulisami vypadají přesně jako ve filmech, navíc se tu může fotit i natáčet, což je v mnohých jiných muzeích zakázané. Fotoaparáty a kamery si určitě vezměte s sebou. A máme ještě jedno doporučení – předem je dobré podívat se na filmy Karla Zemana, návštěva vám pak bude připadat ještě lepší.

V muzeu uvidíte i neznámé fotografie, loutky a další materiály, které nebyly dříve publikované, vznikly také nové dokumentární filmové materiály. A pokud by vám to nestačilo, můžete se přihlásit na seminář, workshop, filmovou projekci nebo výtvarnou dílnu.

Kdo byl Karel Zeman?

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků. Proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě. Díky projektu Čistíme svět fantazie už byl digitálně restaurován jeho film Vynález zkázy a nyní se pracuje na Baronu Prášilovi, který by měl mít premiéru v polovině roku 2016.

Užitečné informace
Muzeum Karla Zemana v prostorách Saského dvora
Malá Strana u Karlova mostu
Saská 3, Praha 1

Otevírací doba: denně 10 až 19 hodin
Informace, rezervace a předprodej na telefonu 724 341 091 nebo na webu Muzeumkarlazemana.cz

Foto: archiv muzea
Foto: archiv muzea

Lucie Hochmalová