Podívejte se do útrob pražského metra

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERADopravní podnik hlavního města Prahy nabízí unikátní zážitkovou turistiku.

Prohlédnout si prostora pražského metra, kam se běžný cestující hned tak nepodívá, je možno od letošního jara. Vždycky jednou v měsíci pracovníci metra ukážou cestujícím prostory depa na Kačerově a projedou se nejstarší částí metra původní sovětskou soupravou Ečs.

Prohlídka začíná procházkou po depu, kde návštěvníci spatří technické prostory, opravny souprav, automatickou a dozví se mimo jiné, že v depu samotném nejde proud. Strojvedoucí tam musejí soupravy zavézt setrvačností a ven vyjíždějí připojeny na speciálním kabelu.

Hlavním tahákem je ale jízda starým metrem s ochotnými strojvedoucího, kteří nejen že nechají za jízdy nahlédnout do kabiny, ale zodpoví i všechny případné dotazy.

Při jízdě zbyde i čas na případné zastávky. Spatříte na vlastní oči protipovodňová vrata v tunelech, vyrubaný prostor pro nerealizovanou výhybku z doby, kdy metro mělo být ještě podpovrchovou tramvají, stejně tak jako připravený tunelový rozplet pro kdysi plánovanou větev trasy C do Modřan.

Zajímavým zážitkem je zastavení v Nuselském mostě, kde souprava počká na protijedoucí vlak a vychutnáte si houpání mostní konstrukce pod koly. Exkurze je nutné zamluvit si dopředu na internetu na stránce Praha technická. Vstupné je 150 korun a děti do 10 let mají exkurzi zdarma.

(jm)Podívejte se do útrob pražského metra 4Podívejte se do útrob pražského metra 3Podívejte se do útrob pražského metra 2