Po stopách tajemných Keltů

NIŽBOR – Název Bohemia, tedy latinské označení Čech, odkazuje na dávné obyvatele naší vlasti, a sice keltský kmen Bójů. Přestože Bójové byli nahrazeni Germány již před dvěma tisíci lety, stopy jejich působení jsou v krajině čitelné dodnes, jako například u Nižboru nad Berounkou…

Keltské oppidum Stradonice
Hradiště vysoko nad vesničkou Stradonice a obcí Nižbor se řadí mezi nejvýznamnější keltská oppida v Čechách. K jeho osídlení došlo asi v polovině 2. století př. n. l., přičemž celé hradiště zaujímalo v časech své největší slávy plochu zhruba 90 hektarů. Podle archeologů byly Stradonice důležitým obchodním a výrobním centrem, zdejší nálezy jsou dokonce těmi nejbohatšími u nás. Působení Keltů tu však již kolem roku 30 př. n. l. ukončili Markomani. S historií hradiště, životem zdejších obyvatel a bohatými nálezy archeologických výzkumů seznamuje návštěvníky červeno-bíle značená naučná stezka, která má svůj začátek i konec naproti obecnímu úřadu v Nižboru. Velmi poutavě ho prezentuje také Informační centrum keltské kultury v nižborském zámku, jenž shlíží z ostrožny nad ústím Habrového potoka do Berounky.

Zámek Nižbor
Předchůdcem majestátního zámku byl hrad s názvem Miesenburg (v překladu „hrad nad Mží“), jehož zkomolením vzniklo současné pojmenování Nižbor. Tuto pevnost založil pravděpodobně Přemysl Otakar II. kolem poloviny 13. století. Budování pak završil králův syn Václav II., který si lovecké sídlo velmi oblíbil. Přestavby se hrad dočkal v 16. a 17. století, kdy byl proměněn v renesanční zámek. Svůj dnešní vzhled objekt získal teprve ve 20. letech 18. století, kdy jej Valdštejnové svěřili do rukou slavného Františka Maxmiliána Kaňky. Jak již bylo uvedeno výše, nejen milovníci archeologie by návštěvu nižborského zámku rozhodně neměli vynechat. Zdejší expozice „Keltové v srdci Čech… a co bylo před nimi“ totiž představuje obyvatele stradonického hradiště v atraktivní podobě a překvapivých souvislostech. Stoupáním, které je zapotřebí z centra Nižboru na zámecký vrch absolvovat, se rozhodně nenechte odradit.


Nádražní výletní restaurace
Projití 6 km dlouhé naučné stezky, návštěva nižborského zámku a prohlídka zdejší expozice vydají na příjemný celodenní výlet. Zaslouženou odměnu si dopřejete například v cukrárně na zámku či dole u obecního úřadu. Nebo v hojně vyhledávané restauraci Zastávka Nižbor u železniční stanice, kde své chuťové buňky můžete potěšit ve vagonovém kupé či na prosluněném perónu. A pokud se vám toto místo zalíbí natolik, že byste se chtěli zdržet déle, pak vám jistě přijde k duhu stylová nabídka ubytování: jak jinak než ve vagonu

Praktické informace

Doprava
Železniční stanice Nižbor leží na trati z Berouna do Rakovníka, kvůli plánované výluce je tu však až do 18. června zavedena náhradní autobusová doprava. Výhodně umístěné parkoviště najdete v prostoru mezi obecním úřadem a řekou Berounkou.

 (kch)