Plyšová sova Ája učí děti poznávat evropské metropole

ŘEVNICE – Dobrodružství začíná v Řevnicích. Ve vlaku cestou za babičkou na prázdniny zapomene druhák Noe spolu s atlasem Evropy i svou plyšovou sovu Áju. Ta spolu se svým malým člověčím kamarádem ráda cestuje pařátem po mapě. Jenže se ukáže, že z jejich atlasu zmizely mapy.

Ája se tedy vydává po Evropě do míst na mapě zmizelých, aby je do atlasu vrátila. Z každého z deseti navštívených hlavních měst známých zemí posílá Noemu pohlednici.

Anna Schlindenbuchová, která v Řevnicích žije, napsala příběh původně pro svého syna, kterému v té době bylo osm let, ale díky ilustracím Kateřiny Brabcové si ji užijí i děti mladší. Nyní jej vydala jako svou knižní prvotinu pod názvem Soví pošta. Kromě zábavného čtení jsou v ní i zábavné kvízy a hádanky.

Děti se díky Áje dozvědí spoustu informací o kultuře i historii evropských měst. „Všude kolem mě vybuchují rachejtle, lidé zpívají, tancují a slaví jako u nás na Silvestra. Jejich milovaný fotbalový klub dnes porazil Madrid a celé město je vzhůru nohama,“ píše sova Noemovi například z Barcelony a loučí se slovy: „Musím letět, zrovna mě někdo pozval na sangríu.“

„Od dětství ráda cestuji a baví mě hlavně města a jejich specifická atmosféra, architektura a umění,” prozradila na sebe Anna Schlindenbuchová. “Poté, co jsem se stala maminkou, začala jsem brát na své cesty i syna a začala jsem se na navštívená místa dívat i jeho očima. Kromě toho posílám pohlednice z Čech i cest v rámci projektu postcrossing, a pohlednice se proto také staly jedním z inspiračních zdrojů pro knížku,“ řekla a slíbila, že pokud bude její netradiční cestopis děti bavit, pošle sovu Áju znovu na další cesty.

Autorka příběhu je sama vášnivá cestovatelka, postcrosserka a sběratelka suvenýrů. Vystudovala historii, muzeologii a etnologii, ale celý svůj profesní život se věnuje marketingu.

A jaké jsou její sny? „Přála bych si navštívit například Japonsko, které pořád odsouvám, posunout se v italštině z mírně pokročilých tak daleko, abych se mohla přestěhovat na Sicílii,“ říká a dodává, že by chtěla dostat pohlednice ze všech zemí světa. „Chybí mi už méně než polovina,“ usmívá se.