Plesová sezona je v plném proudu!

plesTaké patříte k těm, kteří plesovou róbu provětrali naposledy před maturitou či na promoci?

Nebo plesové šaty vůbec nemají místo ve vašem šatníku? Popřemýšlejte o tom, zda není načase to změnit. Plesová sezona je totiž v plném proudu!

Tanec je jedním z nejstarších výrazových prostředků člověka. Lidé se jeho prostřednictvím vyjadřovali dokonce dříve, než se naučili používat řeč. Otisky chodidel, které svědčí o tom, že se jejich majitelé oddávali tanci, a malby znázorňující taneční výjevy se dochovaly už z dob pravěku. Tanečníci si tehdy chtěli svým výkonem zajistit hlavně úspěch v boji, při lovu nebo se tak loučili s mrtvými. V průběhu staletí se tanec stal spíše zdrojem zábavy. 19. století zaznamenalo bouřlivý rozmach tanečních slavností, kterým se tehdy začalo říkat plesy nebo také bály. V době národního obrození plnily plesy nezastupitelnou úlohu při upevňování vlastenectví a zásluhu na tom má zejména jejich nadšený organizátor Josef Kajetán Tyl. Na plesech se v té době nejen tančilo, ale i recitovalo a zpívalo.

V dnešní době jsou plesy především společenskou událostí. Skýtají prostor pro to, abychom se na nich navzájem potkávali, konverzovali a hlavně tančili a bavili se. Dnes už je pořádají téměř všechny obce, spolky, sdružení a instituce při nejrůznějších příležitostech – vzpomeňme tradiční hasičský či myslivecký bál nebo maturitní plesy. Speciální kategorii tvoří maškarní bály neboli karnevaly, které se pojí s masopustním obdobím. A protože účast na plesech už dávno není výsadou elit, přísná etiketa diktující pravidla takové akce ustoupila do pozadí. Takže i když jste se našli v úvodních řádcích, neváhejte a nechte se v letošní plesové sezoně alespoň jednou unést rytmem tance!

Lenka Papáčová

Jaké plesy, bály a karnevaly můžete v našem regionu ještě navštívit:

2. 3. 2014 Dětský karneval, Společenský dům Zadní Třebaň, od 14:00
15. 3. 2014 Hasičský bál, Lidový dům Řevnice, od 20:00
16. 3. 2014 Dětský karneval, Lidový dům Řevnice, od 14:00
12. 4. 2014 Ples tanečního souboru Klíček, Řevnice