Plasy: Vydejte se za perlou severního Plzeňska

Foto: pan

Výlet za poznáním, zábavou, zvířaty, ale i dobrým pivem. To vše vám může poskytnout návštěva městečka Plasy ležícího severně od Plzně, v rozmanitém údolí řeky Střely.

Co do počtu obyvatel jsou Plasy o něco menší než naše Řevnice či Dobřichovice, ale nebývale bohaté na turistické cíle. Patří mezi barokní perly severního Plzeňska, a to především díky rozlehlému cisterciáckému klášteru. Nachází se zde také unikátní Centrum stavitelského dědictví, které patří mezi špičky evropského muzejnictví. Ve zdejší rodinné zoo vás čeká cesta kolem světa. Lahodný zlatavý mok vaří zdejší Knížecí pivovar. Vše objevíte v samotném centru, takže stačí zaparkovat auto, parkoviště jsou zde rozlehlá a zdarma, a vydat se za celodenní zábavou.

Klášter na vodě
Začněte v klášteře, který je jedinečný tím, že byl vystavěn na vodě na 5 100 dubových pilotech. Roku 1144 ho založil tehdejší kníže Vladislav II. První osudovou ranou pro unikátní stavbu byly husitské války, během nichž byla roku 1421 vypálena. Nového rozkvětu se plaský klášter dočkal v období baroka, kdy se na jeho přestavbě podíleli přední architekti Mathey, Santini a Dientzenhofer, ovšem v roce 1785 byl v rámci josefínských reforem zrušen. O čtyřicet let později se do objektu nastěhoval kancléř Metternich, za jehož působení se Plasy znovu staly správním, ale i kulturním a průmyslovým centrem. Další jizvy utržil klášter po druhé válce. Nejprve tu „úřadovala“ Rudá armáda, pak komunisté. Ti sem přemístili některé instituce, v 60. letech zničili gotická sklepení stavbou krytu civilní obrany. Dnes je budova ve správě Národního památkového ústavu a prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Další cílem výpravy je Centrum stavitelského dědictví – Expozice stavitelství. Nachází se v bývalém zámeckém pivovaru, který byl v letech 2013 a 2015 kompletně zrekonstruován. Krok za krokem si zde můžete prohlédnout, jak se kdysi fortelně stavělo. Jednotlivá patra jsou věnována různým stavebním detailům, konstrukčním prvkům či materiálům. V jedné místnosti tak najdete rozmanité tvary a podoby oken či dveří, v další například obklady nebo omítky, jinde zas typy podlah, krovů a střech. Na samém vrcholu budovy pod střechou je v současnosti k vidění expozice nazvaná Příběh vizionáře: Jan Kaplický. Nebojte se, že se děti budou při prohlídce nudit. Pro ně je tu totiž vytvořeno stavební hřiště. Muzeum má otevřeno do 31. října, pokud se do něj vypravíte 28. září nebo 28. října, zaplatíte snížené vstupné 50 korun.

Cesta kolem světa
Po návštěvě muzea je čas na oběd. Doporučujeme pro něj využít sousední Knížecí pivovar, který zde obnovil činnost v roce 2015 a navázal tak na několik set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici. Pivo tu vařili již mniši po založení kláštera, nicméně písemně je pivovar poprvé zmiňován až od roku 1550. Koncem roku 1966 byl uzavřen a zrušen. Prý proto, aby zdejší lahodné pivo nekonkurovalo tomu Plzeňskému. V současnosti jsou v základní nabídce 4 druhy: světlá výčepní 10°, pšeničná 11°, světlý ležák 12° a polotmavý ležák 13°. Během roku můžete ochutnat i pivní speciály rozmanitých druhů a chutí.

A je čas na krátkou procházku do zdejší zoo. Od pivovaru to máte necelých 400 metrů. Zaplatit můžete vstupné jen do zoo, nebo si zakoupit vstupenku zahrnující i Fantasy golf. Areál je koncipován jako cesta kolem světa a putování časem. Podíváte se na všechny kontinenty, do Japonska, Řecka i starověkého Egypta, za dinosaury nebo na Divoký západ. „Je to takové tři v jednom: adventure golf, zoo a botanická zahrada. Snažíme se, aby ve všech zemích byla fauna a flóra, které tam patří, stejně jako stylová hudba odpovídající místním tradicím. Jsme jediná zoologická zahrada v České republice, kde na jednom místě spatříte bílého klokana, bílého tygra a bílé lvy,“ lákají provozovatelé.

Pavla Nováčková