VIDEO: Váňa: Jsem rád, že jsem se toho dožil 

Sochař Petr Váňa Foto: Petra Stehlíková

KARLÍK, PRAHA – Na Staroměstském náměstí v Praze už zase stojí Mariánský sloup. Před měsícem ho tam instaloval akademický sochař Petr Váňa z Karlíku se svým týmem spolupracovníků.

Sochař Váňa na sloupu pracoval od roku 1996. “V tom roce mě oslovila Společnost pro obnovu Mariánského sloupu. Šlo o rekonstrukci sousoší, které vytvořil sochař Jan Jiří Bendl v roce 1648 a až do roku 1918 stálo na Staroměstském náměstí. Tehdy mě nenapadlo, že to bude trvat tak dlouho. A jsem rád, že jsem se toho dožil,” říká dnes Petr Váňa. Do sloupu bude letos 15. srpna vložen obrázek Panny Marie Rynecké, dalších zhruba osm let pak ještě budou trvat práce na vytvoření soch čtyř andělů.

Mariánský sloup je podle Petra Váni hlavně krásný příběh, s nímž strávil velkou část svého života. V ateliéru v Karlíku jsme si s Petrem Váňou povídali o historii sloupu, o tom, co bylo při tvoření nejtěžší a také o tom, že Mariánský sloup byl první barokní sochou v naší republice, kterou se inspirovali další slavní čeští sochaři.

(vs, lh)