Petici za všenorské nádraží podepsala Balzerová i Stivín

Foto: Petra Stehlíková

Více než 1800 lidí včetně známých osobností jako je například herečka Eliška Balzerová, nebo hudebníci Ewa Farna, Jiří Stivín a Jan Matěj Rak podepsalo petici ve Všenorech.

Dokument se týká zachování a obnovy místních historických nádražních budov.

Mezi podepsanými nimi je téměř 800 občanů Všenor, což je více než 60 % dospělých obyvatel obce. Další signatáři jsou většinou z obcí ležících na této trati, která se má optimalizovat. Petice je adresovaná primárně Správě železniční dopravní cesty, která je investorem celé rekonstrukce. Obdrží ji i další úřady a instituce, které mohou ve věci jednat – obec Všenory, svazek obcí Region Dolní Berounka, Krajský úřad a také Ministerstvo dopravy. Zatímco na prvním úseku z Prahy do Radotína už se rozjíždějí stavební práce, o podobě dalších částí trati stále není jasno. Součástí předložených plánů byl také kontroverzní návrh na zbourání budovy vlakové zastávky ve Všenorech. Místní občané se postavili kategoricky proti.

Důležitou roli bude mít nyní Obecní úřad ve Všenorech. Z dosavadních vyjádření radnice vyplývá, že se nechce smířit s minimálním standardem v podobě prefabrikovaného přístřešku. Jednou z variant budoucí podoby zastávky, na kterých se usneslo všenorské zastupitelstvo, je zachování a rekonstrukce stávajících historických budov zastávky. Takže záchrana historických budov stále zůstává ve hře, zvláště s přihlédnutím k silnému konsensu mezi místními občany.

(pan)