Vydejte se s námi na pěší túry po Českém ráji

Foto: Lucie Hochmalová

Je léto, doba prázdnin, dovolených a cestování… A tak jsme pro vás tentokrát připravili výlet za hranice našeho regionu, do Českého ráje. Pokud máte rádi turistiku, přírodu a historii, pak tuto krajinu určitě oceníte.

V Českém ráji byste klidně mohli strávit měsíc a pořád by bylo co navštěvovat. My jsme pro vás vybrali Hruboskalsko a také hrad Trosky, který je zdejším symbolem. Máme vyzkoušeno, že ideálním výchozím bodem k poznávání této oblasti jsou Sedmihorky. Ve zdejším kempu si můžete postavit stan nebo pronajmout chatku (to vše za příznivé ceny), a když se vám v horkých dnech nebude chtít na výlet, můžete zůstat a vykoupat se u zdejšího rybníka Bažantník.

Výlet první: okruh Hruboskalskem

Z kempu se lze vydat na okruh skalním městem Hruboskalsko. K hradu Valdštejn jsou to odsud necelé tři kilometry po žluté turistické značce a červená značka vás pak provede skalním městem až k zámku Hrubá Skála. Zpátky do Sedmihorek (znovu po žluté) už je to pak kousek, celý okruh měří jen 8,5 kilometru. Trasa není náročná, zvládnou ji i děti, ale s kočárkem na některých místech neprojedete.

Hruboskalské skalní město opravdu stojí za vidění, a to ani nemluvím o Valdštejnu a Hrubé Skále. Je tu mnoho zajímavých míst: symbolický hřbitov tragicky zesnulých horolezců pod stěnou Nekonečné skály, kde uvidíte cedulky se jmény, Arboretum Bukovina, prameny pitné vody, vyvěrající z lesa, úzká průrva ve skalách zvaná Myší díra, Adamovo lože… Ale co je nejkrásnější: vyhlídky na obrovské masy skal, různě zasazené do okolí – Janova vyhlídka, U Lvíčka, vyhlídka na Kapelu, Mariánská vyhlídka. Jeden pohled je hezčí než druhý.

Trasa: 8,5 kilometru

kemp Sedmihorky – hrad Valdštejn – skalní město – zámek Hrubá Skála – Sedmihorky

Výlet druhý: Trosky

Ze Sedmihorek to není daleko ani k hradu Trosky. Pokud si chcete trochu ušetřit čas i nohy, můžete jet vlakem do Borku pod Troskami, což jsou dvě stanice (a pěšky necelých pět kilometrů). Pak už si můžete vychutnávat pohled na symbol Českého ráje, protože Trosky jsou vidět skoro všude. Areálem hradu se prochází bez průvodce, dá se vystoupat na obě věže a rozhlížet se do krajiny. Věž Panna je vysoká 80 metrů a vrchol má v nadmořské výšce 514 metrů, Baba je o deset metrů nižší. Vzdálenost mezi nimi je 100 metrů.

Z Trosek vede přírodou mezi rybníky a skalami červená turistická trasa zpátky k Hrubé Skále. Skvělé občerstvení je třeba v restauraci u rybníka Vidlák, kolem kterého půjdete, malou odbočkou se dá dojít také k Věžickému rybníku, zvanému Věžák, u něhož se natáčely scény filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Tato trasa je delší, ale opět nenáročná, bez velkých kopců a překážek.

Trasa: 13 kilometrů

kemp Sedmihorky (vlak do Borku) – Borek – Trosky – Vidlák – Věžický rybník – Hrubá Skála – Sedmihorky

Zajímavá zastavení

Trosky

Zřícenina gotického hradu ze 14. století připomíná rohy čerta. Stavbu vybudoval Čeněk z Vartenberka na čedičových skalách, díky tomu byl hrad nedobytný. Dnes jsou přístupné obě zrekonstruované věže. Hrad je otevřen od dubna do konce října (v srpnu do 17:30 kromě pondělí, v září do 16 hodin kromě pondělí, v říjnu do 16 hodin o víkendech), vstupné činí 80 korun pro dospělé a 60 korun pro ostatní. www.hrad-trosky.eu

Valdštejn

Nejstarší hrad Českého ráje byl založen kolem roku 1260 Markvartici, předky pánů z Valdštejna, jedním z vlastníků byl také známý Albrecht. Během posledního roku byla na budově kaple i hradu opravena střecha. Otevřeno je od dubna do konce října (v srpnu denně do 18 hodin, v září denně do 17 hodin, v říjnu o víkendech do 17 hodin), vstupné je 80 korun s průvodcem a 60 korun bez průvodce, děti a studenti mají slevu. www.hrad-valdstejn.cz

Hrubá Skála

Hynek z Valdštejna založil začátkem 14. století hrad Skály, později pojmenovaný Hrubá Skála. Dnes je zde zámek a v něm hotel, návštěvníci mohou jít na nádvoří a na věže (vstupné 40 korun pro dospělé a 20 korun pro děti). Otevřeno je od dubna do října kromě pondělí. www.hrubaskala.info

Adamovo lože

Od zámku Hrubá Skála vede úzká skalní průrva zvaná Myší díra k Adamovu loži. Tento zajímavý skalní reliéf vytesaný do pískovce vypadá jako pohovka. Lože nechal udělat František Adam z Valdštejna a má symbolizovat tři Adamy: prvního člověka, zakladatele rodové větve Adama z Valdštejna a samotného Františka Adama.

Lucie Hochmalová