ŘEVNICE – V Dřeváku u nádraží se ve čtvrtek 9. listopadu na setkání nazvaném Síťovka představila veřejnosti další desítka zajímavých lidí žijících v našem údolí Berounky. Akci pořádalo místní coworkingové centrum Meandr již po osmé, a tak se mohli příchozí hosté seznámit už dohromady s osmi desítkami inspirativních sousedů.
Podle pravidel dostane vždy každá z vyzvaných osobností čtyři minuty času na to, aby ostatním sdělila, kdo je a co dělá. Prostor vystoupit znovu má tradičně pokaždé i vítěz předchozí Síťovky, což byla letos na jaře Ida Kubrichtová, která vede hiporehabilitaci Jupiter. Posluchači sousedských příběhů pak na konci večera svými hlasy rozhodnou o tom, kdo je nejvíc zaujal.
Tentokrát u přítomných zvítězil Michael Andreas, který před časem otevřel v Dobřichovicích květinářství Floral Garden s cílem vytvořit nádherné místo pro lidi. „Dětství jsem neměl šťastné, ale rád jsem trávil čas u babičky a dědy na zahradě. Tam se už tehdy rozhodlo, že se budu věnovat květinám,“ svěřil se Michael a opravdu si šel za svým snem. Vystudoval zahradnickou školu a otevřel v Praze tři pobočky květinářství. K tomu se ještě věnoval repasování nábytku, vymyslel kolekci kožených tašek a přijal výzvu na vytvoření modelů pro finalistky České Miss. Než si v Dobřichovicích otevřel svou „květinovou zahradu“, nabízel už předtím řezané květiny u Plynboudy.
Jako druhá přítomné hosty zaujala Eliška Lechnerová se svým projektem POHNI S LETY, která hrála v mládí vrcholově basketbal a později si uvědomila, že pohyb miluje a baví ji učit. „Jsme určeni k pohybu, žene nás zvědavost a touha. Byla by škoda, kdybychom – pro tělo nepřirozeně – svůj život jen proseděli,“ nabádala přítomné.
Na třetím místě přítomné oslovil příběh šperkařky Terezy Pomschárové. „Zažila jsem roky manipulace a bití, léčení a terapie,“ začala své vyprávění. „Pak jsem si vzpomněla na korálky z dětství, které jsem ráda navlékala, a vyrobila si první šperk.“ Od korálků přešla s výrobou šperků postupně až k drahým kovům a dnes má vlastní značku Teravia, která odkazuje na Zemi (terra), život (vita) i cestu (via-ulice). „Nenechte se bít a věřte v sebe,“ vzkázala lidem Tereza.
Večer svou hudbou doprovázela skupina DobiBoyz složená z kluků ze základní školy v Dobřichovicích. „Dali jsme se dohromady ve čtvrté třídě a teď jsme vyměnili bubeníka. David je z nás nejmladší, je mu dvanáct,“ představil kapelu zpěvák Vít Němeček.
O občerstvení, které bylo pro ten večer bez lepku a laktózy, se na Síťovce postarali další z desítky inspirativních sousedů Josef a Margaret M. Glutenfree, kteří pečují o své značky Pomoc od Srdce a Srdcem v kuchyni. „Lékaři mi zjistili celiakii, ale nechtěla jsem být obětí nemoci. Stal se z toho můj životní styl a začala jsem vyvíjet produkty bez lepku i laktózy pro velké firmy. To, co zbývalo, jsem začala rozdávat,“ uvedla Margit a pokračovala svou prezentací o tom, jak se nápady na pomoc potřebným nabalovaly a práce postupně rozrůstala. „Nebuďte jako já a myslete víc na sebe,“ připustila na závěr.