Od 27. prosince platí přísnější podmínky, nemůžeme ani lyžovat

Foto: ICP

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Naše republika je od neděle 27. prosince v 5. stupni protiemidemického systému (PES). Vláda schválila přísnější opatření, která budou platit až do 10. ledna 2021.

V důsledku toho je opět prodloužen noční zákaz vycházení, který začíná ve 21 hodin. Ve stejnou dobu musí zavřít všechny prodejny a služby včetně výdejních okének, přičemž vláda opět přikročila k jejich výraznému omezení, jsou povoleny opět jen vymezené základní druhy prodávaného zboží a poskytovaných služeb.

Zároveň ale vláda zrovnoprávnila všechny druhy provozoven tím, že se zákaz týká výhradně sortimentu a služeb a nebude již vázán na velikost prodejny. To v praxi znamená, že velké supermarkety nesmí nabízet zákazníkům doplňkové zboží, které nelze prodávat a nabízet v jiných provozovnách. Všechny povolené maloobchody a provozovny služeb budou moci mít otevřeno i v neděli.

Zákaz se od 27. prosince týká i lyžařských vleků a lanových drah pro veřejnost, které slouží k využívání lyžařských tratí. Povolena je pouze přeprava zboží a materiálu a doprava osob za jiným účelem. Opět je zakázán i prodej nepotravinářského zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

Omezeno je shromažďování osob na veřejnosti na dvě osoby. Svateb, pohřbů a vstupu do registrovaného partnerství se bude moci účastnit nanejvýš patnáct osob. Pro církevní a náboženská shromáždění byla snížena povolená kapacita v kostelech a modlitebnách na maximálně deset procent míst k sezení, nově byl ale povolen hromadný zpěv za podmínky, že zpěváci nebo sbor budou oddělení od ostatních účastníků shromáždění tak, aby bylo zabráněno šíření kapének.

Do přísnějšího režimu se po skončení vánočních prázdnin vrátí i školy. Až do 10. ledna budou moci být v provozu pouze mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol. V platnosti zůstávají výjimky pro speciální školy, praktické vyučování a praxe, zkoušky či individuální konzultace. Omezen bude opět na nezbytné minimum i chod úřadů a institucí a rozsah úředních hodin pro veřejnost.

Zdroj: web Středočeského kraje