Obce čekají na doporučení, zda otevřít mateřinky

Ilustrační foto: archiv

Otevřou se ještě v letošním školním roce mateřské školy? Rozhodnutí nechala vláda na zřizovatelích, tedy městech a obcích. Ty se budou řídit doporučením vlády.

O otevření mateřských škol v Berouně budou tamní radní rozhodovat ve středu 6. května. Mateřské školy totiž nelze znovu otevřít jiným způsobem než právě rozhodnutím rady města, která se před časem na základě epidemiologické situace dohodla na jejich uzavření.

V současné době vedení města Beroun řeší kritéria, za kterých by se mohly děti do mateřinek vrátit. „Zároveň očekáváme, že do konce dubna budeme mít k dispozici slíbené doporučení od vlády, respektive expertního týmu,“ uvedl místostarosta Dušan Tomčo.

Stejná je situace i v Dobřichovicích. „V tuto chvíli čekáme na nařízení vlády, které má stanovit jasně daná kritéria pro znovuotevření školek. Dokud nebudou kritéria známá, není možné mateřskou školu otevřít, ani stanovit termín, kdy se tak stane,“ píše se na webu MŠ Dobřichovice.

Řevnický starosta Tomáš Smrček má jasno v tom, že do plného provozu již školka před prázdninami nepůjde. „Z jednání s paní ředitelkou vyplynulo, že se pokusíme část školky otevřít v momentě, kdy se otevře i první stupeň základní školy. O plném provozu školky ale v letošním školním roce již neuvažujeme,“ uvedl starosta města Tomáš Smrčka.

Upozornil však, že zatím státem nejsou jasně dané podmínky, za jakých by mohla školka fungovat. „Takže nevíme, zda budeme schopni je případně splnit,“ dodal starosta.

(pan)