Ptačí chřipku likvidují také v Hlásné Třebani

Pozor na děti, s jakými zvířaty přicházejí do styku. Ilustrační foto: archiv
Pozor na děti, s jakými zvířaty přicházejí do styku. Ilustrační foto: archiv

Během víkendu Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj potvrdila výskyt viru ptačí chřipky H5N8 u neregistrovaných malochovatelů v Kostelci nad Labem a v Hlásné Třebani.

„Ohnisko v Kostelci nad Labem se nám podařilo zlikvidovat již v sobotu 4. února. Celkem šlo asi o 20 kusů ptactva, především slepice a kachny,“ informoval ředitel středočeské Krajské veterinární správy Otto Vraný. O ohnisku v Hlásné Třebani se veterináři dozvěděli v sobotu večer. Virus se objevil opět v malochovu a zlikvidováno musí být dohromady asi 50 kusů slepic a kachen.

Podle informací Krajské veterinární správy bude v pondělí 6. února v obou lokalitách vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Veterináři také apelují na drobnochovatele, aby zamezili styku svých chovů s volně se pohybujícím vodním ptactvem.

Odborníci vyzývají i veřejnost, aby dávala pozor na děti a psy či jiná domácí zvířata. A při nálezu hromadného úhynu volně žijícího ptactva informovala místně příslušnou krajskou veterinární správu, nejbližšího soukromého veterináře nebo Policii ČR.

V souvislosti s ohnisky výskytu ptačí chřipky ve středních Čechách zřídila Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj krizovou linku pro hlášení nákazy a další mimořádné situace +420 720 995 204.

Při konzumaci drůbežího (či podobného) masa stále platí, že po správné tepelné úpravě je naprosto bezpečné.

Další informace se veřejnost i starostové obcí mohou dozvědět ze stránek Státní veterinární správy a Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze.

(red)