Nesoustředěné dítě? Může mít problémy se zrakem

Stává se, že děti s normální nebo i nadprůměrnou inteligencí a dobrou podporou rodičů dosahují ve škole jen podprůměrných výsledků. A nepomůže doučování ani péče lékařských odborníků.

Nejnovější poznatky ukazují, že problémy v učení, koncentraci a koordinaci mohou způsobovat potíže s viděním, se sluchem a špatným zpracováním smyslových podnětů. Vidět ostře ještě neznamená vidět pohodlně a správně. Zrak nám poskytuje 80 % všech informací z okolního světa. Proto je velmi důležité dobře rozeznat, zda jsou vizuální podněty dítěte správně vnímané a v mozku optimálně zpracované.

Výuka čtení a psaní našich ratolestí začíná ve věku, kdy zrak ještě není plně vyvinutý. Nedostatky ve vidění tak mohou způsobit značné komplikace školních výsledků, nechuť učit se a výpadky v soustředění.

Na vyšetření u dětského očního lékaře se často čeká i několik měsíců. Zaměřuje se na hledání očních vad, ale ne zrakových příčin nadměrného přetěžování dětského organismu. Absolvováním jednoduchých testů se sice dozvíte, jestli dítě přečte obrázky z pěti metrů, ale nemůžete si být jisti, zda dobře uvidí do blízka a udrží koncentraci během školní hodiny. K přetížení mohou vést i nepatrné nedostatky ve vidění a v jeho funkcích.

 

Možné příznaky a potíže se zrakem dítěte:

– špatné výsledky při čtení a psaní

– potíže v jemné motorice (při malování, vymalovávání, vystřihování, psaní)

– potíže v hrubé motorice (chytání „vysokých“ míčů, jízda na kole, chůze po schodech)

– rychlý nástup únavy a potíží (bolesti hlavy a očí)

– problémy se soustředěním a výdrží „při věci“

 

Máme pro vaše dítě řešení

Náš optometrista zhodnotí zrakové funkce vašeho dítěte v klidné atmosféře naší vyšetřovny, bez časového tlaku a s přiměřeným přístupem k dítěti. S našimi speciálními testy vám zábavnou formou ukážeme, co všechno oči dokážou vidět a poznat.

 

Zkouška zrakových funkcí nám poskytne kompletní informace o jednotlivém oku i celém očním páru. Kontrolujeme při ní:

– pohyby očí

– rychlé změny pohledu na různé vzdálenosti

– schopnost správného zaostřování a fixace na různé vzdálenosti

– barevnou citlivost očí

– vidění kontrastů

– kvalitu zrakové ostrosti do dálky, na blízkou i střední vzdálenost

– prostorové vidění

Prověřujeme a měříme správnost dioptrických hodnot do dálky i blízka a porovnáváme je s individuálními požadavky vašeho dítěte. Pokud se v průběhu měření vyskytne potřeba podpory koordinace okohybných svalů (skryté šilhání), změříme je pomocí speciálních metod a přístrojů. V závěru provedeme kontrolu víček, očí, rohovky a oční čočky pomocí mikroskopu.

Vyšetření provádíme u dětí, jež už brýle nosí, i u těch, které je ještě nikdy neměly. V případě podezřelých nálezů a symptomů kontaktujeme místní i pražské oftalmology, s nimiž úzce spolupracujeme. Výsledky měření pečlivě dokumentujeme a máme je k dispozici pro případné další vyšetření.

Informujeme vás o výsledku celého vyšetření a probereme s vámi další opatření a kontroly. Pro konzultaci nebo přímo objednání termínu návštěvy volejte 604 908 669.

Vaše místní oční optika –
Optika Dobřichovice.

Tomáš Haberland, optometrista a státně prozkoušený mistr oční optiky v Kolíně n. Rýnem

Optika Dobřichovice 
Anežky České 1125, Dobřichovice
info@optikadobrichovice.cz
tel.: 775 969 813
www.optikadobrichovice.cz